DUA İLE AÇILAN TELEVİZYON
Edibe Aydin

Edibe Aydin

DUA İLE AÇILAN TELEVİZYON

29 Aralık 2018 - 23:48

DUA İLE AÇILAN TELEVİZYON

Olay 30 yıl Önce Şanlıurfa'da geçmiştir
Urfalı aile, yedi yaşındaki ilkokul birinci sınıfa giden kızlarının, çizgi flim izlemek için komşuya gitmesine üzülüyormuş.Buna çözüm olarak bir televizyon almaya karar vermişler. O yıllarda televizyon günümüze göre oldukça pahalı olmasına rağmen , çocuklarını mutlu etmek için televizyonu almışlar. Televizyonun eve gelmesi ile ailenin heyecanı da artmıştır. Bir an önce televizyonun çalışmasını istiyorlarmış.Televizyonun yerine konulması sırasında ,kolinin içindeki kitapçığı gören anne. ; merak eder. Anne ve baba okuma yazma bilmediklerinden ,kitapçığı okumak için birinci sınıfa giden kızlarının okumasını isterler.Kızını yanına çağıran anne:
"Kızım bu kitabın üstünde ne yazıyor ?"
Okumaya yeni başlayan çocuk :
KILAVUZU OKUMADAN AÇMAYINIZ yazısını kekeleyerek yavaşça okumaya başlar KULAUZU okumadan açmayınız (felak ve Nas surelerinin başlanğıcı olan) Kulauzu birebinnas olarak anlarlar.Bu nedenle televizyonu her açmada, bu duayı okuyup televizyonu açarlar.
Baba şöyle der:Yaho bu televizyonu yapan GAVUR olsa da gene inançlıymış ki her açma da KULAUZU okumamızı söylüyor.
Bu olay;eve misafir gelen dayının ,yeni televizyonu açmak istemesi üzerine unutulmaz bir anıya dönüşüyor .
Dayı elini televizyon düğmesine yaklaştırıken ( o yıllarda uzaktan Kuman'da yok) baba : Dur! Ne yapıyorsun? Televizyonu açmadan KULAUZU okumamız lazım diyince ,dayı şaşırır ! Neden böyle yaptıklarını sorar ? 
" Televizyon kutusundan çıkan kitapta yazıyor .Biz söyleneni yapıyoruz "der.Dayı kahkaha ile gülmeye başlar.
"O kitabın adı KILAVUZ televizyonu nasıl kullanacağınızı anlatıyor.Siz yanlış anlamışsınız"Kahkahaya ev halkıda katılır.
Bu olay, şu anda öğretmen olan o gün yedi yaşındaki çocuğun unutamadığı anıdır. Ben çok güldüm. Umarım sizleri de gülümsetebilmişimdir
Edibe Aydin 29/12/2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar