BEKÇİ KÖPEĞİ FAKE TENEKELER!
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

BEKÇİ KÖPEĞİ FAKE TENEKELER!

23 Aralık 2018 - 22:06

İdari ve jeopolitik nedenleri olmakla birlikte temel nedeni eğitim ve bilimde geri kalmış bir imparatorluğun devamı olan ülkemize sosyal medya denen ve teknolojinin bilimi, felsefeyi, ilmi, tıbbı, tarihi dahil bütün dünyayı avuçlarımızın arasına bıraktığı mecrayı doğru kullanamıyor olmayı çok da yadırgamıyorum!

İnsanoğluna inanılmaz bir iletişim ve bilgi edinme, edindiği bilgiyi paylaşma şansı veren sosyal medyadır ve dünya bu bağlamda inanılmaz etkin kullanılıyor iken; bizim ülkede reel yaşamda kendine yer edinememiş, bir işin, bir fikrin, bir ideolojinin, bir partinin hatta en küçük sosyal birim olan bir ailenin dahi parçası olmayı becerememiş hastalıklı beyinlerin at koşturduğu bir mecra olma yolunda hızla ilerleme kaydediyor.

Mantar gibi ürüyen hasta ruhlu veya trol özellikli fake sayfalara yeniden döneceğiz. Şimdi fake sayfa dahil bir türlü bilimi, felsefeyi, ilmi ve tekonolojiyi neden doğru kullanmadığımızın altında yatan nedenlerin tarihçesine bir göz atalım.

Osmanlı da ilk öğretim diye bir kurum yoktu! Bunun yerine hayırsever iş adamları ve din adamları ile medreseler tarafından yönetilen mahalle ve Sıbyan mektepleri vardı. Tamamen Kuran eğitimine yönelik bu iki mektep Şeyhülislama bağlıydılar ve eğitim dili tamamen Arapça idi.

Kız çocuklarının Sıbyan mekteplerinden sonra eğitim görememe durumu ise Tanzimata kadar sürer!

Osmanlıda eğitim ikinci kademesi sadece padişah yakınları, sadrazamlar ve yakınları tarafından kurulabilen ve sadece Müslümanların eğitim alabildiği medreseler oldu.

İşin garibi Fatih Sultan Mehmet döneminde kurumlaşan Enderun sadece Hıristiyan tabeaanın yetenekli çocuklarına açıktı; amacı ise padişahlara kulluk derecesinde sadık asker, devlet adamı ve genel olarak saray hizmetlerini yürüten isimler yetiştirmekti.

Ve işte gerilemeye neden olan asıl sebebe gelince: Medreselerde okutulan derslerin tamamı fıkıh, hadis, kelam ve tesfirden ibaretti!

Matematik, fen ve gibi dersler geleneksel medreselerin müfredatlarında asla yer almamış Beytül Hükme ve bazı rasathaneler dışında bilime, gözleme dayalı herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

Avrupa da 15 ve 16 yüzyıllarda, Rönesans ve reformlar yaşanırken Osmanlı da ise eğitim anlamında tam bir gerileme yaşanmıştır.

Avrupa daki Rönesans ve reformlar skolastik düşünceleri yıkarken; Osmanlı da aynı dönem dini eğitim daha fazla değer kazanmıştır.

1445 de matbaa bulunmuş ve başta Almanya olmak üzere batıda insanlar bilime yönelmiştir. Oysa Osmanlı matbaayı yasaklamış hatta rasathanelerin yakıldığı vakalara rastlanmış ve Almanya'dan ancak 300 yıl sonra matbaa ile tanışmıştır!

300 yıl!
Dile kolay...

Aradaki bu fark aradan geçen 600 yıla yakın sürede zerre kadar kapanmadığı veya kapanması için ciddi bir çalışma yapılmadığı için ülkemiz batının aksine teknolojinin nimetlerini ancak kötüye kullanma yönünde dünya sıralamasının ilk basamaklarında yer almaktadır!

Mesela sosyal medya da durmaksızın şahsıma hakaret yağdıran ve beygir organı meraklısı fake sayfa adminleri vardır!

Bilirsiniz; özellikle kırsal kesimlerde yaşayan ve reel hayatta hiç bir baltaya sap olamamış; çirkin ruhlu ve art niyetli bazı tiplerin karşı cinsle de iletişimleri yoktur!

Bu türlerin ilk cinsel deneyimleri de zavallı hayvanlarla olduğu için tıpkı benim trolde olduğu gibi konuşma ve sözde eleştirdiği kişiye hitap biçimi hep hayvan organları şeklinde olmaktadır.

Bu tiplerin farklı türleri vardır.

1- Milletvekili, belediye başkanı, bakan vb güçlü makamlarda oturanlara yakın olmak adına kendilerine o kişileri eleştirenleri hedef alarak saldırıya geçerler.

2- İdeolojik olarak kendini ifade erişemeyen ve ya korkan tiplerdirler ve fake sayfalar üzerinden egolarını tatmin ettiklerini sanırlar.

3- İstanbul da yaşayan bir emniyet amiri arkadaşımın da ifade ettiği gibi; aslında Türk'tür, milliyetçidir fakat açtığı fake sayfa ile Türklüğe, vatana, millete, bayrağa hakaretler yağdırarak hedef saptırma yoluna giden tiplerdirler. Aynı türün Türkü, Kürdü, Arabı, Ak Partilisi, CHP, HDP, MHP'lisi, sağcısı, solcusu da mevcuttur.

Ama hepsinin belirgin ve tek ortak noktası kendi gerçek kimlikleri ile sayfa açamayacak kadar korkak olmalarıdır.

Ayrıca; zavallıdırlar, ırkçıdırlar, sapıktırlar, tetikçidirler, gaspçıdırlar, dönmedirler, parayla alınmış birer bekçi köpeğidirler.

Ha bir de erkek egemen bir toplum olmanın da getirdiği dayatma ile ancak fake sayfa açan hanımefendiler mevcuttur ki onlar en masumlarıdırlar.

Ama mesela erkek olduğu halde kadın profili ile açan eş cinseller, korkak ördekler de az değildir.

Ve maalesef cehaletin de büyük etkisi ile fake sayfalar ülkemizde ciddi sorun olmaya devam etmektedir.

Bunu önlemenin tek yolu da kişinin kendi TC numarası, fotoğrafı, adres bilgileri olmadan her hangi bir sosyal medya mecrasında sayfa açılmasına kanunen izin verilmemesidir.

Zira fake sayfalar günümüz Türkiyesinde her türlü provakasyona, toplumsal kavgalara ve gerinliğin yanı sıra cinayete varan vakalara sebep olacak kadar rezil, önlem alınamaz bir bataklık halini almaya başlamıştır.

Sıcacık evinde PC başına geçen veya eline telefon alan herhangi bir manyak bir anda kendi halinde bir insanı çileden çıkaran bir hale getire biliyor!

Devletin mutlak suret ve ivedilikle bu soruna el atması ve kanunlar çerçevesinde bazı yasaklar getirmesi getirmektedir.

Ki aynı kanuni düzenlemelerin internet medyacılığına acil şekilde gerektiği kanısındayım.

Zira iş bulamayanın 250 liralık domain ücretini yatırıp site kurarak gazetecilik yapıyor olması bilgi kirliliği dışında bir şey katmıyor ülkeme.

Velhasıl bekçi köpeği bazı fake sayfa tenekelerinin topluma verdiği zararlar giderek artmakta ve maalesef toplumsal bir sorun olarak ülkede ciddi problemlere yol açmaktadırlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar