Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

HAYIRDIR BAŞKAN!

29 Kasım 2019 - 18:34

HAYIRDIR BAŞKAN!

Yine sulandırılan ve yine kamuoyuna doğru bir şekilde anlatılamayan bir gerçeği kaleme alacağım...

Dolayısıyla kaleme aldığım her doğru sonrası dürüst gazeteciliğin işlerine gelmediği bazı troller ve yalakalara bir not düşerek konuya gireceğim.

Bu makalem kesinlik şahsen çok sevdiğim; vizyonuna, duruşuna, temiz geçmişine büyük saygı duyduğum Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş'a yönelik suçlama, karalama veya itham yazısı değildir.

Bilakis, dost dostun yanlışını söyleyendir şiarı ile etrafında çöreklenmiş ve belli ki yanlış bilgiler ile hataya zorlanan sevgili Başkan çok daha fazla zarar görmeden anlatabilmek yazısıdır.

Sevgili Başkan halis niyetimizi anlar anlamaz kendi takdiridir...

Not: 44 dönüm arazi üzerinden kopan fırtınanın iç yüzünü başkanın kendisinden  öğrenmek ve sonrasında kalem çalmak için kendisini 3 günde defalarca aradım!

Lakin Ankara da, İstanbul da, Ege de Karadeniz de dahi çok değerli siyasilerimize, bürkratlarımıza en fazla ikinci kez ulaşabildiğimiz bir zamanda maalesef ki Urfa da sevgili başkana ulaşmak Cumhurbaşkanına ulaşmaktan daha zor hale gelmiş! 

Her aradığınızda bir danışman ve ezberlenmiş sözlerle muhattap oluyorsunuz.

"Başkanın telefonu. (Sanki arayan başkanı aradığından habersiz bir salak!") Başkan şu anda bir programda veya toplantıda! "

Yahu bu halk sizleri sürekli toplantı veya program yapasınız diye değil; hizmet yapmanız için seçti.

Ayrıca: Allah aşkına kaçar danışmanlarınız var ve şahsi telefonlarınızın ne işi var başkalarının ellerinde? 

HİZMET BİNASI İNŞAASI YAP DİYE SEÇİLMEDİN Mehmet KUŞ Başkan!

Gelelim Urfa Kamuoyunun günlerdir üzerinde tartıştığı; gelen haklı eleştirilerin sahibini Mehmet Kuş başkanın düşman ilan ettiği hizmet binası ve 44 dönümlük tarım arazisi mevsuzuna:

Çok iyi hatırlıyorum: Sevecen, alçakgönüllü tavrı; çağdaş vizyonu ile Urfa yerel seçimlerinin en sempatik başkan adayı idi Mehmet Kuş Başkan.

İçinde benim de bulunduğum birçok insan kendisini işte bu nedenler ile destekledi, inandı, güvendi, sevdi...

Mehmet Başkan göreve gelir gelmez zaten var olan 3-4 hizmet binasını bırakıp yeni hizmet binası yapsın diye değil!

Zaten hiç bir şehir halkı bir isme hizmet binası yapımı için oy vermez, başkan yapmaz.

HAYIRDIR BAŞKAN!

Görüyorum ki en önemli seçim vaadi ve sözü "Beytülmal bekçisi olacağım" sloganı olan Mehmet Kuş başkan, sözünü unutmuş ve Urfa'nın klasik hastalığı olan rakibin veya kendinden öncekinin eser ve emeklerini görmeme, mümkünse yerle bir etme hastalığına yakalanmış veya bu hataya zorlanmış!

Neden mi?

Siyasi çekişmeyi emeği inkar ile eş tutanlara değil; yiğidi öldürüp ama hakkını verenlere hatırlatayım:

Dönemin belediye başkanı Mehmet Ekici ile başkan yardımcısı Necmettin Sağlam'ın olağanüstü çabaları ve evrensel bir vizyonlarının ürünü olarak Osmanlı Parkının üstündeki dağ patlatılır!

Korkmayın hemen! Bu patlama sonrası ortaya çıkan atıklar stabilize malzeme olarak yüzlerce kamyonlara yüklenerek köy yolları yapımına sunulur. Sadece bu bile yaklaşık 2-3 milyonluk bir kar demektir.

Korkmayın hemen! Zira bu patlamanın her adımı Eyyübiye ilçesine hizmet olarak dönmüştür...

Mesela bu patlatma sayesinde  rakamlar net olmamakla birlikte yaklaşık 40 dönümlük bir alan elde edilir. Daha doğrusu öyle tarım arazisine zıçılmadan  harika bir araziye sahip olunur.

Bu arazinin üzerine yine yaklaşık 10-15 milyon harcanarak 12 bin metrekarelik bir meydan projesi hayata geçirilir.

Mehmet Ekici başkan ile Necmettin Sağlam'ın ileriye dönük projelerinde halkın direk gitmediği belediye birimleri ile başkanlık makamını bir araya toplayacak modern bir belediye kompleksi yapmaktır ve duvarları Urfa taşı ile örülen muhteşem bir tesis yapılır.

Ayrıca muhteşem bir millet parkı diğer kazanım olarak Eyyübiye Belediyesinin artı hanesine yazılacaktır. 

Yani sevgili Mehmet Kuş Başkanım; sana Eyyübiye' nin 44 dönüm tarım arazisine kıyma pahasına ki bu 44 dönüm arazi aynı zamanda arkasında uzanan 800 dönümlük araziye emsal olacak ve asıl hedef burada ranttır dedirtecek aklı kim, kimler verdiyse; yanlış!

Çünkü senin zaten harika bir hizmet binan kullanıma hazır.

Hizmet binam yok söylemi yaş ayak yani!

Ve sevgili Başkan; bu gerçeği dile getirenler değil; salt Mehmet Ekici'nin eseri diye 15 milyonluk hizmet binasını çürümeye bırakan zihniyettir Eyyübiye ve Eyyübiye halkının düşmanları bilesin.

Efendim; bu hizmet binasının ulaşım problemi varmış ve fakir fukara Eyyübiye halkı nasıl ulaşır mış?!

Sevgili Başkan; bu söylemi size abone olan gazetecilere yutturabilir siniz ama ben yemem.

Şöyle ki; lütfen Eyyübiye' nin oldukça düz uzun İlçe haritasını önünüze koyun.

Hazır olup çürümeye bırakılmak istenen bina ile şimdi ısrar edilen arazi arasında uçtan uca hatırı sayılır bir mesafe var.

Dolayısı ile sözde fakir Eyyübiye halkı fazladan yol ücreti öder diyerek bu binayı kullanmayan arkadaşlara sormak isterim. Direkli de oturan vatandaş da Eyyübiyeli değil mi ve bu vatandaş Zirrat Fakültesinin yanına kurulacak hizmet binasına iki otobüs gidip iki ile dönüş olmak üzere tam 4 kez ücret ödemek zorunda kalmayacak mı?

Ayrıca o vatandaşın gidiş gelişte kaybedeceği zaman az mıdır?

Oysa vakti zamanında Kızılay'dan 8-9 bin gibi cüzi bir ücret ile kiralanan merkezdeki hizmet binası zaten bu sorunu ortadan kaldırmıştı ve bu da kiralama sonrası halkın kolaylıkla hizmet görmesi için 1milyonun üzerinde modernize, modife ücreti ödeyen Mehmet Ekici'nin hizmeti değil midir?

Neyinize yetmez iki dağ gibi hizmet binası da: Tarım arazisini talan etme pahasına yenisini istiyorsunuz?

OLMADI YAKIŞMIYOR Başkan!

Urfalının terazisinin Urfalıyı hafif tarttığının kanser edecek çarpıklığını biliriz de; Urfa siyasetinin son dönem kendinden öncekinin eserlerini yerle bir etme hastalığına yeni bulaştık!

Bakınız; sever yada sevmezsiniz ama 82 milyona örnek model olacak ve Türkiye de bir ilk anlamına gelen hasta yakınları Misafirhanesi projesi de Mehmet Ekici vizyonunun ürünüdür.

Harran Otel gibi 4-5 yıldızlık otel konforunda yapılan hasta yakınları Misafirhanesi bugün ki yönetimin gazabına uğramış!

Merhume Tenzile Erdoğan adı verilen ve hasta yakınlarının maliyetine cüzi rakamlarla dışarılarda kalmaktan kurtulduğu bir tesisi 2-3 milyon maliyet ile yok edip tesis yapıyoruz demek de nedir?

Mehmet Başkan Allah aşkına: Kaç belediye hizmet binası tesisi yapacaksınız?

Merak ediyorum: Odalarda banyo, TV ünitesi ve saç kurutma makinesine varan bütün ihtiyaçların karşılandığı bir yeri hasta yakınlarına çok mu gördünüz?

Bu halkın bir nebze rahat etmesi kime battı da sizi bu yanlışa sürüklediler Başkan?

Kapı pencerelerinin sökümüne başlanan bu Misafirhanenin zarar rakamını kim karşılayacak ve merhume Tenzile Erdoğan adına, anısına da saygısızlık değil mi?

Sevgili Mehmet Başkan; yazımın başında da ifade ettiğim gibi; tertemiz geçmişi, duruşu, duyarlılığı ile bizler için çok değerlisin çok!

Ama anlaşılan o ki; çevrene çöreklenen bir takım kişilerin yanlış yönlendirmeleri ile günden güne hata yapmaya başladın!

BORÇ HANESİ NE Durumda!

Sevgili Başkan; göreve geldiğinizde yaklaşık 120 milyonluk bir borcu devraldığınızı kamuoyu ve basına açıkladınız.

Sonrasında hepimiz gururla sizin şeffaf belediyecilik anlayışınızı alkışladık... Zira gelir gider tablonuzu açıklamak sureti ile kıt imkanlara rağmen borç ödüyoruz dediniz.

Şimdi soruyorum: 120 milyon denen borcun an itibari 154 milyona çıktığına dair iddialar için neden açıklama yapma gereği duymadınız?

Hani borç bitecekti Başkan?

E ama başkan;  salt Mehmet Ekici'nin hizmet ve eserlerini yok etmek amacı ile var olan tesisleri çürüğe çıkarırsan borç artar başkan!

SUÇ İŞLİYORSUN Başkan!

Dedim ya; yeni hastalığımız Urfa için bizden daha iyi hizmet yapan Urfalıyı alaşağı etme hasetidir!

Takdir etmek ve daha iyisini yapmak yerine karalamak ve izlerini yok etmek yolu yeni siyasi anlayış oldu Urfa da.

Sevgili Mehmet Başkan; göreve gelir gelmez ne kadar müdür ve başkan yardımcısı varsa görevden aldın!

Elbette kendi ekibin ile yola çıkmak senin en doğal hakkın ama sorarım sana: Taşeron veya sözleşmeli işçiden atadığın müdürün attığı her bir imzanın kanunen suç olduğunu biliyor musun!

Salt Ekici' nin adamıdır algısı ile görevden aldığın ve 7 aydır hiç bir iş yapmadan ortalama 5'er bin lira maaş alan yani  aylık 60 bin lira maaşı neden ödüyorsun?

O 60 bin lirada her Eyyübiyeli fakir fukaranın parası var başkan. Hani sen Beytülmal bekçisi olacaktın? 

Kimin parasını kime neden ödüyor; var olan hizmet binalarını çürümeye bırakıp neden yeni bir mali külfet yüklüyorsun belediyeye?

Ayrıca, keyfi bir karar ile makamlarından aldığın ve bu nedenle ücretlerinde yarı yarıya kesinti oluşan 12 insanın yaşayacakları ekonomik sıkıntılar vicdanını hiç mi sızlatmadı başkan?

Bak başkan; adam akıllı bir sayıştay müfettişi 7 aydır taşeron ve sözleşmeli müdürlerinin attığı imzalar üzerinden seni mahkum edebilir biliyor musun?

Oysaki zaten içlerinde profesyonel ve kanuna uygun yetkiye sahip memurlarını pasifize etmeyi seçtin veya seni bu yanlışa ittiler.

Seni Seviyoruz Mehmet Başkan ve insan sevdiğinin hatalarını yüzüne söylemeli ki yanlışa düşmesin.

Danışmanların sayesinde yüzüne söyleyemediğim için aha da yazıyorum.

Hazırda harika bir hizmet binası mevcut iken 44 dönümlük tarım arazisini talan edip yenisini yapmak Eyyübiye Halkının aklı ile alay etmek ve alınterini çarçur etmektir.

Ben de sorarım Hayırdır Başkan?

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet Yılmaz
  7 ay önce
  Ekrem Bey bir önceki mesajımda milletin bir sendrom haline olabileceğini yazmıştım şimdi bu sendromun adını da buldum ESTONYA FERİBOTU SENDROMU çok uyan bir sendrom.
 • Mehmet Yılmaz
  7 ay önce
  Yüreğinize sağlık umarım size kulaklarını tıkamazlar. Onlar sırca köşklerde Alamut kalesi gibi kalelerde kendi dünyalarıyla başbaşa yaşıyorlar. Büyülenmiş gibiler, sadece kendi konuştuklarını duyuyorlar. Bu bir çeşit sendroma dönüştü. Umarım uyandiklarinda çok geç olmaz. Bizlerin diyergam nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Sizi taktirle takip ediyorum başarılar.