İZMİR'DE BİR URFALI!
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

İZMİR'DE BİR URFALI!

12 Ocak 2018 - 22:55

İZMİR’DE BİR URFALI!

43 Yıllık ömründe başka hiçbir takımın taraftarına nasip olmayacak kadar lig, Türkiye Kupası, Türkiye Süper Kupası şampiyonlukları sığmış iyi bir Galatasaray taraftarıyım.. Belki de daha 40 yıl hiçbir taraftara nasip olmayacak UEFA Kupası ile Real Madrid’in elinden alınmış UEFA Süper Kupa bile görmüşlüğüm var!

Daha ne kadar yaşarım bilmiyorum ama Cim bom tek kupa almasa bile diğer takım taraftarı benim yaşadığım mutlulukları yaşayamayacak biliyorum!

AMA ÇOK MUTSUZUM!

Bunca büyük başarıya tanıklık etmiş iyi bir futbolsever olarak yine de çok mutsuzum! İçim daralıyor ve ölüp gitmeden yaşamak istediğim bir şeyler var hala! Şanlıurfaspor, Amed Sportif, Mardinspor, Adıyaman ve doğduğum toprakların diğer güzide kulüplerinden birinin süper lig şampiyonluğunu yaşamak istiyor bu yorgun yürek.

İşsizlik, yokluk, mevsimlik işçiler ve siyaseten var olan büyük sorunlar yetmiyormuş gibi bir de Şanlıurfaspor’un yaşadığı çöküşe dertlenmişim bu aralar. Durmadan araştırma yapıyor; bir yandan bu çöküşün nedenlerini bulmaya çalışırken öte yandan edebiyat, sinema, bilim, ticaret, müzik alanlarında ülkeme ve hatta dünyaya çok büyük yıldızlar kazandıran Şanlıurfa ‘’ Acaba neden futbol da başarıdan uzak? ‘’ diyorum kendime. ‘’ Bu topraklardan yıldız futbolcu ve ya büyük futbol adamları neden çıkmadı? Yoksa çıktı da biz mi görmedik? ‘’

UZAK DİYARLARDA BİR FUTBOL BİLGESİ!

Evliliğimin ilk yıllarını geçirdiğim İzmir’in hayatımda ayrı bir yeri vardır. İlaveten tam bir Göztepe sempatizanı olduğum söylenebilir. İşte bu merak ve Şanlıurfaspor gerçeğini araştırırken çok büyük bir ayıbımıza denk geldim.

İzmir’in bir diğer güzide kulübü Bucaspor’un başlattığı altyapı projesini duymuşluğum var elbet. Projenin kısa sürede meyve vermeye başladığı söylentisi spor camiasında yüksek sesle konuşulur olmuş. Bir de İbrahim ÜLGEN adında bir spor adamının başarı haberleri dolaşıyor kulaktan kulağa. Merak ettim. Kim bu adam dedim.

İbrahim Ülgen: Bucaspor Altyapı Akademisi Başkanı. Spor camiasının efsane futbol adamlarının sık sık ziyaret ettiği ve çok değer verdiği bir isim. Kısa sürede Bucaspor altyapı akademisine geleceğe dair umut tohumları ekmiş. Şimdilik birer tomurcuk olan fidanların yakın gelecekte bütün ülke ve hatta Avrupa’ya futbolcu göndereceği ortada!. Belki de İbrahim Ülgen başkanın ektiği bu tohumlar hem İzmir hem ülke futboluna Altınordu’dan sonra ikinci bir nefes olacak.  Belki Şanlıurfaspor hızla ve göz göre göre erirken; Bucaspor Ülgen başkanın bilgi birikimi, azmi, bitmek bilmeyen mücadelesi ile bir futbol yetiştirme fabrikasına dönüşecek.

Akademinin bütün yaş gurupların bu sezon oynanan maçların skorlarına bakıyorum: 34 galibiyet, 7 beraberlik! Mağlubiyet sayısını yazdığımı unuttunuz değil mi? Bileklerini büken olmamış ki yazayım!.. Müthiş bir sezon geçiriyorlar. Başkanın nerede ise 24 saatini ayırdığı Bucaspor Futbol Akademisi tesisleri, yetiştici hocaları, idman sahaları ve en önemlisi körpe beyinlere önce eğitimi, adam olmayı, insanı insan olduğu için sevmeyi öğreten anlayışı ile Avrupa da bile eşine az rastlanır bir eğitim yuvası olmuş.

Antrenman sahalarındaki kalite bazı süper lig takımlarında yok. Ancak bütün bu başarılara rağmen Başkan İbrahim Ülgen durmak bilmiyor, asla var olan ile yetinmiyor ve bıktırıcı derecede hep daha iyisini, hep daha fazlasını istiyor..

Benim gördüğüm İbrahim başkan başaracakta..

Acı olan ne biliyor musunuz: Bütün ülke gibi biz Urfalılar İbrahim Ülgen denen bu futbol emekçisinin üstün başarılarını ayakta alkışlarken, Bucaspor altyapısını futbolcu fışkıran bereket fabrikası yapmasını hayranlıkla izlerken, belki de bir Urfalı olduğunu hiçbir zaman bilmeyeceğiz!

Benim için üzücü olan: İbrahim başkanın bir dönem İzmir’deki yaşamından, projelerinden hatta maddi manevi bir çok şeyden vazgeçerek Şanlıurfaspor yönetim kurulunda görev yapmış tam bir Urfa ve Urfaspor aşığı olması..

Gerisini tahmin edersini.. Kıymetini bilememişiz bu değerimizin maalesef. Ülke futbolunun önde gelen isimleri İbrahim Ülgen başkanın vizyonunu, bilgi birikimini ve futbola kattıklarını alkışlarken biz içimizden ciğerimizin bir parçası olan başkanı anlayamamışız..

Evet; Bucaspor da daha nice başarılara imza atacağına bütün kalbim ile inanıyorum ve bu yolda sonuz başarılar diliyorum.. Ama bir yandan da düşünmüyor değilim: Sn. Fakıbaba bakanımız, Sn. BŞ Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi, Sn. Valimiz Abdullah Erin başta olmak üzere kulübümüzün eski ve onursal başkanları ‘’Habib Aslan, Mehmet Ekinci, Feti Şimşek  ‘’ başkanlarının tam destek verdiği. Sn. İbrahim Ülgen başkanın akademisinin başına geçtiği Şanlıurfaspor süper lige çıkıp başarıdan başarıya koşmaz mıydı?

Hep diyorum: Şanlıurfa’nın hayatın her alanında aydınlık yarınlara sağlam adımlar atmasının yegane yolu, Ülgen başkan gibi gerçek Urfa âşıklarının sayelerinde olacaktır. Ve fakat bunun da yolu zaten az olan Ülgen başkanları kaybetmek değil; bilakis el üstünde tutarak kıymetlerini bilmektir..

Ey uzak diyarlarda başımızı dik tutan koca yürekli Urfalı; her ne kadar şimdilik sadece yazabiliyorsak da bilmelisin. URFA SENİNLE GURUR DUYUYOR.. Bu kardeşin de bu gururu yazmaktan.

Yolun açık, Allah yar ve yardımcın olsun..

Son Yazılar