NE OLACAK ŞU URFA'NIN HALİ!
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

NE OLACAK ŞU URFA'NIN HALİ!

04 Kasım 2018 - 23:04

NE OLACAK ŞU URFA'NIN HALİ!

Oldum olası ülke siyasetinin en karmaşık, en yoğun ve çirkin siyaset anlayışının sürdüğü Urfa yine bir yerel seçim arifesinde ve yine en olmadık çarpık ilişkiler yumağına teslim olmuş durumda!

Çarpık ilişkiler yumağı deyişimi şöyle küçük bir örnekle açmak ve sonra rahmetli Tuncel Kurtiz'in bir şiirinde dile getirdiği gibi "Derine, derine" konunun özüne inmek istiyorum.

Efendim; malum son birkaç günün popüler yerel sosyal medya haberi "52 STK'nın kısa bir süre önce Cumhurbaşkanına çıkarak sağlık nedenleri ile önümüzdeki dönem aday adayı olmayacağını ifade eden Şanlıurfa BŞ Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi'nin bir dönem daha kalması yönünde irade koyduğu oldu.

Sivil toplum kuruluşları bir şehrin, bölgenin hatta ülkenin önemli halk dinamikleridirler bu doğru. Ama doğru olmayan Urfa da durum bu değildir!

Zira Urfa da Ticaret Borsası Başkanımız Sn. Mehmet Kaya gibi kaygısı memleket olan ve şehrine hizmet ederken başkanı olduğu STK şemsiyesi altında çıkar ilişkisinin peşinde siyasiler arasında pinpon topuna dönmeyen çok az STK Başkanı mevcuttur!

Şu sözde Nihat Başkanın kalması yönünde genel merkeze çıkarma yapmaya hazırlanan 52 STK başkanı içerisinde birisini çok iyi bilirim ki; tam bir Nihat Çiftçi düşmanıdır ve daha birkaç ay öncesine kadar gitmesi yönünde ciddi emek vermiştir!

Hal böyle iken ister istemez insanın aklına şu soru geliyor: " Ne oldu da beyazdan siyaha döndün başkan?" 

Dönelim toplam 52 olarak açıklanan STK Başkanının sözde şehir adına aldıkları kararın etkisi ne olur meselesine.

Bir kere işiniz doğru yapan bir avuç STK ve STK başkanını tenzih ederek ifade edeyim ki; BİR CACIK OLMAZ!

İnanın olmaz!
Zira lezzetli bir cacık için yoğurt, salatalık, tuz ve su ile bunları doğru şekilde hazırlayacak ahçı gerek.

Fakat dünyanın en iyi ahçısını da getirsen bizim Urfa da her dönem iktidar yalakalığıyla nemalanan, genelde aile bireyleri veya konu komşudan oluşmuş üyeleri ile vizyon, proje, üretme yetisinden yoksun STK'lardan bir cacık olmaz!

Çok çok eskilere değil; 15 Temmuz hain Fetö kalkışmasından bu yana sürece bakalım. Urfa da yer alan birçok STK'nın Urfa siyasetine olumlu anlamda yön verecek kaç girişimi, eylem ve söylemi olmuştur?

Ben sizlere söyleyeyim. Eline mikrofonu alan veya karşısında gazeteci gören STK Başkanının ilk ve tek açıklaması 15 Temmuz şehitleri üzerinden Cumhurbaşkanına mesaj kaygısı olmuştur. Hoş koca bir ülke olarak son dönem şehitler üzerinden yalakalık yapmayı bile kendine yedirir zavallı bir ruh haline büründük ya neyse.

Efendim bizim STK'lar hayatın, ticaretin, üretimin, hizmetin, projelerin değil ama her seçimin başrol oyuncuları olmayı çok iyi bilirler!

Genel merkez veya külliye çaycısı, bekçisi, odacısı ile dost olur, bunu Cumhurbaşkanına yakınlık olarak lanse eder ve aday adayları üzerinde bu bağlamda ciddi baskı kurarak her türlü imtiyazı koparmayı başarırlar.

Sorsan memleket sevdalısıdır hepsi. Ne yaptın desen bir avuç dolusu uyanıklık, bir dolu dedikodu, içten pazarlıkçı bir taklacı zihniyetten başka tek kelime edemezler.

Bir avuç başarılı ve düzgün başkan dışında karşılıklı oturup CİN Ali'nin top atıp atmayacağını dahi istişare etme bilgi birikiminden yoksundur ama tavırları bilgecedir!

Şu her seçimde en iyi imtiyazı kopardıkları aday üzerinde irade koyma saçmalığında ısrar edilirse birkaç gün içerisinde bazı arkadaşların kısa süre önce kimi nasıl yerden yere vurduklarını isim isim yazarım diyerek bir başka hususa geçmek istiyorum.

SAHTE DANIŞMANLAR!

Efendim; varlıkları, işlev ve sınırları kanun altına alınmamış sosyal medya basını bu ülkenin ciddi sorunlarından biridir!

Belediyelerden maaş alan mı dersin, tehdit, şantaj ile haber yapan mı?

Körü körüne yalaka mı dersin yoksa belden aşağı vuran kirli maşa mı?

Her türlü gazeteci türedi ülkemizde. Hoş, ulusal basında da durum çok farklı değil ya!

Mesela www.makyürek.com haber sitesi kuracak kadar ileri derecede tarafsız yerel Urfalı gazetecilerimiz var olduğu gibi; tarafsızlık adı altında Siverek Belediye başkanını savunmaya soyunan çapsız gazeteciler bile var!

Ki o gazetecinin kilosunuda, önüne kaç kg kemik atıldığını da iyi biliriz...

Yine bazı vekiller üzerinden nemalanan tutunda, belediyeleri haber tehdidi ile abone alanlar da yok değil ama çoğunun en büyük kaynakları belediyeler ve reklam peşinde koşan siyasiler ile STK başkanlarıdır!

Son zamanlarda bunlara bir de külliyeden aylık aldığı iddiası ile Urfa siyasetine yön veren tipler eklenmeye başladı!

Durum her açıdan vahim yani...

1- Bu arkadaş/arkadaşlar iddia edildiği gibi gerçekten külliyeden aylık alıyorsa vay ülkemin haline!

2- Yok eğer tahmin ettiğim gibi böyle bir aylık alma durumu yoksa vay ben bunlara inanan siyasilerin aklına yanayım.

Ve bu hokkabaz arkadaşlar işi o kadar ileri götürdüler ki; Cumhurbaşkanı adına açıklamalar yapıyor; Ak Parti genel merkezinin verdiği sözde kararları kurum, kuruluş ve aday adaylarına bildiriyor ve resmen algı yaratıyorlar!

Ben buradan söyleyeyim: Cumhurbaşkanımızın Şanlıurfa dahil hiç bir il BŞ veya ilçe başkanı ile ilgili şimdiden alınmış ve karşı tarafa iletilmiş olumlu/olumsuz bir tasarrufu yoktur...

Ve siyasileri şimdiden uyarayım. Vay ben Emine Erdoğam Hanımefendinin koruma müdürüyüm vay ben Erdoğan ailesine, genel merkeze yakınım, yeğeniyim ayakları ile ortalıkta dolanan sahtekarlara vereceğiniz paraları fakir fukaraya dağıtın...

Not: Şanlıurfa 2 Kg hıyar, birkaç top kumaş, demir satan STK başkanları ve 100 liraya haber yapan gazetecilerin yönlendireceği siyaset ile masaya cacık bile olmaz!

Düşünebiliyor musunuz; Uslu Hanımefendi bile bunların sayesinde Harran Üniversitesine rektör olmak istiyor!

Olursa şaşırır mıyım asla.
Düşünebiliyor musunuz; Fakıbaba işte bu çapsız bazı STK başkanları ve satılık gazeteci sayesinde GTH bakanı oldu da duman etti Urfa'yı!

Düşünebiliyor musunuz; direk bazı belediye başkanlarına göbekten bağlı gazeteciler yüzünden Urfa genelinde hizmetlere dair doyurucu haber alınamıyor!

KURTULUŞ MU?

Ak Parti Genel Merkezi ve Sn. Cumhurbaşkanı değil Siverek, Şanlıurfa: Bölge üstü siyasi isim olan M.Kasım Gülpınar'a teslim eder Urfa'yı bakın bakalım bu Urfa düzlüğe çıkar mı, çıkmaz mı?

Ha, haber mi istiyorsunuz; bekleyin Urfa düzlüğe çıkacak...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar