ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI BİLİYORUM!
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI BİLİYORUM!

10 Kasım 2018 - 17:51

Malum bütün ülke adım adım yerel seçimlere koşuyoruz. 

Her bölgenin, her ilin, her ilçenin hatta belde, köy, mahallenin kendine özgü seçim kültürü, beklentisi, umudu desteklediği veya karşı çıktığı partisi, aday adayı var!

İçeriği ve türü ne olursa olsun adı  "SEÇİM" olan süreçler Urfa da bir başka yaşanır!

Basit bir STK seçiminin dahi büyük kavgalara, tartışmalara sebebiyet verdiği Urfa da yerel seçimlerin siyasi etiğe, kardeşlik, hemşerilik, dostluk ve bölge etiğine, nezaketine yaraşır şekilde geçmesini beklemek artık benim için ütopya dışı alabildiğine saf bir beklentiden ibarettir.

Her seçimde ülke ortalamasının çok ama çok üzerinde aday adayının ortaya çıktığı Urfa da keşke bu aday bolluğunu reel anlamda memleket aşkıyla atılan adımlar olarak okuma şansımız olsaydı ama değil işte!

Kimse kimseyi kandırmasın lütfen. Zira bir avuç iyi niyetli isim dışında bunca aday bolluğunun tek bir sebebi vardır oda Urfa'nın bitmeyen bir hazine gibi rant sağlanabilecek zenginlik pastasından dilim kapma yarışıdır!

Zira genel seçimde çıkardığı akıl dışı saçma sapan listesi ile hem Ak Partiye oy hem uzun yıllar sonra Urfa'ya bakanlık kaybettiren Fakıbaba yine altan altan yerel seçimleri de egolarının esaretinde karıştırma ve kendi adamını yerleştirme çalışmalarına hız vermiş durumda!.

Gerçi adaleti, temiz olmayı, dürüstlüğü, merhameti, vizyonu ve sağlam bir ALLAH inancını savunan Ak Partinin her seçimde bütün bunların karşılığı olan M.Kasım Gülpınar'ın varlığını es geçip Fakıbaba gibi en olmaz isimleti tercih etmesi de çelişki denen çıkmazın tez konusu olacak kadar tuhaf, tuhaf olduğu kadar her birinin Urfa ve partiye inen ağır darbe olduğunu hatırladığımda karşımıza çıkacak her adaya şaşırmayacağımı belirtmek isterim.

Ve bir kez daha M.Kasım Gülpınar'ın etkin, belirleyici olmayacağı bir yerel seçimde Urfa'nın Ak Partinin elinden uçacağı 8 ilçenin HDP 2'sinin MHP'ye geçeceğini belirterek şimdiye kadar adı geçen BŞ ile bazı ilçe belediye aday adaylarını analiz edelim.

BÜYÜK ŞEHİRDE DURUM!

Şanlıurfa BŞ Belediye başkanlığı aday adaylığı hususunda adı geçenleri şöyle bir gözden geçirelim.

1- Abdülkerim GÖK: Eski Şanlıurfa Milletvekilimiz olan Gök akademisyen kimliği ile bilinir. Ancak onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği bu seçimin en etkin ve çalışkan ismi olması!

Zira bütün aday adayları içerisinde seçime yönelik en ağır mesaiyi onun verdiğini söylersek yanlış olmaz...

Diğer aday adaylarına dair olduğu gibi ama özellikle Gök üzerinden her gün bir başka iddia ile uyanıyoruz ve son iddia aday olamayacağını anlayan Fakıbaba'nın olası SGK Başkanı Selim Bağlı'nın  adaylığından ciddi şekilde endişe duyduğu ve bu yüzden listeye alarak vekil yaptığı dört beş milletvekilini de etkileyerek Gök'ü genel merkeze aday olarak gösterdiği oldu!

Siyasi kariyerine devlet hastanesinde zaten ücretsiz muayeneleri cebinden yapmış iyilik sever doktor; gece uyuyamamasını da uykusuz çalışkan belediye başkanı jelatinleri ile süsleyen; bakan olmak için akrep siyasetinin en zehirli adımlarını atan Fakıbaba'nın Selim Bağlı'ya duyduğu alerjinin sebebini bilmiyoruz elbet.

Ama genel seçimde kendisinin bakanlık bürokratları ve olmayan balon 300 koyun projesi üzerinden Hamide Sürücü'nün alet edildiği ve sözde Selim Bağlı'nın 15 akrabasına torpil yapıldığı algı rezaletini iyi hatırlıyoruz 

Benim dışımda kimse de çıkıp "Ey bakan; eğer böyle bir torpil var ise bu torpil yapılan bakanlığın başındaki adam sensin!" demedi, diyemedi.

Rahmetli babası E.Cenap Gülpınar sonrasında kendisinin destekleri ile belediye başkanı ve milletvekili olduğu M.Kasım Gülpınar'ın Siverek seçimlerine sekte vurmaya kadar varan ve bütün hedefi Faruk Çelik'ten başarılı olmak olan ama çok gerisinde kalan Fakıbaba Urfa siyasetinde var oldukça hiçbir ettikten, samimiyetten söz edilemez.

Bakanlığı sürecinde yaptığı saçma sapan atamalar ile Ankara da Urfalı bürokrat bırakmayan, Urfa'yı kabine dışında bırakmış ve bütün STK'ların adeta yaka silker hale geldiği Fakıbaba'nın Selim Bağlı üzerinde oynayacağı her oyunun karşısında duracak ve SGK başkanımızın bizi temsilinden şeref duyacağım.

2- Gelelim mevcut başkan olması hasebi ile doğal aday olan Nihat Çiftçi'ye...

Kısa süre önce Cumhurbaşkanımıza giderek sağlık sorunlarını dile getirdiği ve önümüzdeki dönemde aday olmayı düşünmediğini ilettiği yönünden söylemin Cumhurbaşkanı tarafından karşılığı üzerinde henüz net bir bilgi edinilmiş değil!

Kimi iddialar Cumhurbaşkanının kendisine bekle dediği yönünde olurken, bir diğer iddia kendisi ile devam kararı alındığı yönünde olduğudur.

Nihat başkan nezdinde sonuç ne olur bilemem. Ve hayırlısı olması dileği ile sağlıklı bir ömür diliyorum ama başkanın olası bir adaylığı durumunda artık ekibinden bazı kelleleri alması ve özellikle Celalettin Güvenç'in emrinden çıkmayan hatta bazı Fakıbaba'cı isimlerden derhal kurtulması, insan ilişkilerine biraz daha ehemmiyet vermesi gerektiği kanaatindeyim.

3- Gelelim genel seçimlerde Fakıbaba'nın akrep siyasetinde ciddi bir haksızlığa uğrayan ve il başkanlığı döneminde Urfa halkının sempatisini, sevgi ve güvenini kazanan Zeynel Abidin Beyazgül ismine.

Zeynel başkan ve bütün ailesinin temiz, sinsi olmayan, kardeşçe duruşlarından daima gurur duymuşumdur ve duruş her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kendi adına naif, kirlenmemiş mağrur bir siyasete dönüşmüştür.

Başkanın koltuk sevdası uğruna hiç bir akçeli veya dost satan ilişkiye bulaşmamış olması, kendine yaraşır mağrur duruşu en büyük artısıdır ve kanımca oldukça güçlü bir adaydır.

4- Sıra her ne kadar kendisinin bu yönde bir beyanı olmasa da adı oldukça ciddi bir şekilde geçen SGK Başkanımız Selim Bağlı da diğer güçlü ve ciddi adayımızdır.

Devlet adamlığı ve SGK başkanlığı tecrübelerinin çok şey kattığına inandığım Bağlı'nın dosta dost, sözüne sadık ve mert kişiliği en büyük artısı olup Fakıbaba'nın şer boyutuna varan operasyonlarına rağmen masada güçlü durduğu gerçeği ortadadır.

5- BŞ belediyesi bünyesi ve sonrasında Ankara da edindiği engin tecrübelerinden çok eski bakanımız Faruk Çelik ile dünür oluşu üzerinden yargılanmasını doğru bulmadığım ve iyi bir Urfalı olduğuna inandığım Uğur Büyük Hatipoğlu ismi de önemlidir.

Ancak açıkçası diğer aday adayları karşısında sanki biraz daha geri planda kaldı düşüncesindeyim.

6- Ve  sendikalar üzerindeki hükmünü ciddi koz olarak kullanması bunu da sanki Urfa istiyor diye beslemesini saymazsak kendisi dışında kimsenin düşünmediği ama genel merkezdeki görevini kullanarak eşit olmayan bir yarışa imza atarak çalışan Mahmut Kaçar ismi!

Doğrusu Mahmut Beyin Şanlıurfa BŞ Belediye başkanı olma ihtimalini bile doğru bulmuyorum zira o koltuğu dolduracak bilgi birikiminde olduğu kanısında değilim.

İlaveten kendi partili vekilini genel merkeze şikayet ettiği iddiaları ile gündeme gelmiş bir ismin 13 ilçe belediye başkanı ile koordineli çalışma ihtimali yoktur.

VE FELAKETİN ADAYI!

Kendisi aday olamayacak olduğu için sırtını dayaya bileceği bir aday arayışında olan Fakıbaba'nın zavallı projelerinden biri olduğunu düşündüğüm vali fikri Urfa için felaket bir karar olur.

Her ne kadar başarılı bir Urfalı olsa da Celalettin Güvenç deneyiminden ağır yaralı çıkmış Urfa da Diyarbakır Valimizi dayatmak ders alınmadığının resmidir.

BİLİYORUM!

Gelelim Urfa BŞ belediye başkanı adayını bildiğim iddiama:

Keskin kılıçların çekildiği, kirli ayak oyunlarının döndüğü ve her gün başka bir ismin aday olduğuna dair dedikoduların yükseldiği bir süreçte ben nerden bileyim ama bilmek istediğim aday Mehmet Kasım Gülpınar çizgisinde ve onun belirleyici olduğu; memleketi kalben kucaklayacak bir ismin gösterilmesidir elbette.

Zira doğrusu da, memleketimi aydınlık yarınlara götürecek olan da budur.

İlçelerde yaşanan gelişmeleri ve bildiğim ilçelerdeki aday adayları ile durumlarını yarın ele alacağım.

Fakat adı BŞ Belediye başkanlığı için bile ciddi geçtiği halde Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci'nin sadece hizmetlere odaklanmış olması ve hiç bir polemiğe girmeden çalışmasının örnek duruşunu not etmek de boynumun borcudur.

Not: Adayı gerçekten biliyorum ;)))

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • uraflı
  10 ay önce
  bence kim aday olursa olsun, eski tas eski hamam değişen sadece tellak olacaktır...
 • Fırat Satış
  10 ay önce
  Bizde Mehmet Kasım Gülpınarın çizgisinde ve onun da onay vereceği bi aday olması konusunda hemfikiriz. Yazınızın NERDEYSE tamamına katılıyorum. Sadece son kısmı ve satır araları hariç. Eyyubiye belediyesinin son zamanlarda pek çalıştığına şahit oldum diyemem. Zira sokaklarda temizlik personeline denk gelmek neredeyse imkansız hale geldi. Son olarak bahsettiğiniz belediyelerin mevcut başkanlar ile borç batağında olduğu gerçeğini de unutmamak lazım...
 • Murat TUGRUL
  10 ay önce
  Kim gelirse fark etmez.herzamanki gibi eski yapilari yikar yeni projeler yaparve sonuc ihale ihale ihale sonuc yine o*** biz zavalli at gozlukleri takmis vatandaslara olacak.
 • Mehmet Arda
  10 ay önce
  Şimdi haber mı yaptınız köşe yazısı mı yazdınız tenkitte mi bulundunuz bomba mı patlattınız? Bence sadece yağcılık yapmış,Urfa siyasetine yakışan bir yazı yazmışsınız.
 • Mehmet DEMİR
  10 ay önce
  Biliyorsan açıkla demezler mi ? Yarın açık***dığı zaman ben biliyorum havalarına girer uçarsın seni patlatıp yere düşmeni görmek istemem selim ekinci beyazgül
 • İbrahim özdilek
  10 ay önce
  Malesef dediginizin bir çoğu tahmin yürütmektir gerçekte o***lar biz urfalıları çok üzmüştür hele urfada torpil olması durumu Allah büyüktür Yaptıkları Yanlarına Kar Kalmaz Elbet Devran Döner.
 • Gül polat
  10 ay önce
  Malesef size en son değindiğiniz konu hakkında katılmıyorum.
 • Nurettin şahin
  10 ay önce
  Aynen anlattığın gibi

Son Yazılar