SİVEREK'TE YÜKSELEN ÇINARLAR VE ANGUS İLE ZÜBÜKZADE...
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

SİVEREK'TE YÜKSELEN ÇINARLAR VE ANGUS İLE ZÜBÜKZADE PATLAMASI!

14 Mart 2018 - 00:38

Geçen gün Suruç ilçesinde yaşanan birkaç sorunu kaleme alınca Siverekli hemşehrilerimden ‘’ Siverek’i neden yazmıyorsun? ‘’ içerikli ve çoğunlukla sitem dolu yüzlerce mesaj aldım!

Elbette ki Urfa’nın her karışı benim memleketim ve değerlimdir ancak; doğduğum yer olan Siverek ile büyüdüğüm yer Ceylanpınar’ın bende yeri başkadır. Doğal olarak nasıl yazmam?

Efendim; kendi isteklerine, emir ve talimatlarına birebir uyacak başhekim bulamayan bazı siyasilerimiz yüzünden, Siverek Devlet Hastanesinde hala başhekim yok!

Metropollerdeki merkez ilçeleri saymazsak, nüfus yoğunluğu bakımından Ülkenin en büyük ilçelerinden biri olan Siverek’te sadece bir kadın doğum uzmanı var!

Skandal ihaleler, yapılmayan yollar, olmayan hizmetler derken Siverek’in tonla birikmiş sorunları var ama Siverek o kadar şanslı bir ilçe ki; zira kendi seçmenlerinin rekor nefretini ve ağır eleştirilerini kazanmış tarihin en başarılı belediye başkanı tarafından yönetiliyor!

Genelde farklı partilerin encümenlerinin her oturumda tartışmalarına dair haberleri okuduğumuz Siverek de: Sn. Resul Yılmaz kendi partisinin encümenleri ya küs ya her oturumda anlaşamıyor!

Sadece bu da değil elbet.. Sn. Başkan derdine merhem, sorununa çare arayan ama hasbelkader ilçe başkanlığına yolu düşmüş Ak Partililere karşı accaip bir antipati besliyor! Ak Parti ilçe başkanlığı kelimesi Sn. Yılmaz için adeta fobi olmuş uzun zamandır!

İlaveten mahallelere yapılacak hizmetler de Yılmaz’cılar ve normal vatandaş olarak iki ayrı kategoride ele alınıyor!

Tabi çok değerli, kıymetli, süper ötesi başarılı hatta çağımızın yeni Süpermeni Sn. Resul Yılmaz’ın başarıları bununla da sınırlı değil!

SİVEREK ÇINARLARI REZİDANS SAÇIYOR!

‘’Ormanların vazgeçilmez ağaçlarından biri olan çınar ağaçları, geniş ve uzun boyları ile bilinmektedir. Yaprakları avuç içi büyüklüğünde ve parçalı bir şekildedir. Çınar ağaçları ormanlarda bulunmanın yanı sıra, dere ve nehir kenarlarında da sıklıkla görülen ağaçlardır. Dikildiği andan itibaren kısa zamanda gelişme gösterir ve uzun süre yaşamaya devam ederler. Yeryüzünde pek çok türü bulunsa da, ülkemizde tek tür çınar ağaçları yetişmektedir.’’

Lütfen Çınar ağaçlarına dair kısa tanımın son cümlesini dikkatlice okuyunuz. ‘’Ülkemizde tek tür Çınar ağaçları yetişmektedir!’’ İşte Sn. Resul Yılmaz’ı başarılı kılan en büyük etkenlerden biri: Siverek’imize evren de rastlanmayan çınar türünü kazandırmış olmasıdır mesela!

Öyle ki bu çınarlar adeta bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi köklerini binlerce km uzağa kadar salabilmektedir!

 Mesela geçen gün İstanbul da dolaşırken kendi kendime tam da ‘’ Bu Siverek kokusu nereden geliyor acaba? ‘’ diye düşünürken boyu 100’lerce metre uzayan ve adeta gökyüzünü delen Siverek kökenli bir çınar ağacına tosladım! Allah’ım kurban olayım hikmetine! Böyle bir ağaç yeryüzünde yok! Bu çınar ağacını diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise meyve vermesi! Hem de ne meyve.. Her bir dalından ÇINARLAR tadında rezidanslar açıyor ki resmen mis gibi rex ( tezek ) İihale ve Karacadağ kokuyor..

Öğrendiğim kadarı ile sadece altı ayda holdingleşen Çınarlar giller gurubu yakında bütün ülkede çiçek açacakmış. Ne mutlu Siverek’liyim diyene..

Yine aldığım bir bilgiye göre hayvancılığın can çekiştiği ve yoksul insanların besleyecek Tavuk bulmakta zorlandığı Siverek’te Belediyemizin üstün gayretleri ile Angus üretiminde patlama yaşanmış ve Siverek’imizi Anguslar basmış! Sen çok yaşa Resul Başkan. Bir de Siverek halkı sana haksızlık etmiyor mu; çok üzülüyorum yahu..

Efendim hepinizin belki defalarca izlediği ve her defasında hem katıla katıla güldüğü ama aynı zamanda şapkanızı önünüze koyan efsane Yeşilçam filmi Zübükzade Efendiyi hatırlarsınız. İşte benim güzel memleketim de Zübükzade patlamasının yaşanması da son dört yılda memleketime yapılmış en büyük hizmet olarak hepimizin gurur kaynağı olmuştur.

Ey benim Siverekli güzel ve mangal yürekli, duygusal hemşehrilerim; ‘’ Niye Siverek’i de yazmıyorsun? ‘’ diyerek benimle dalga mı geçiyorsunuz Allah aşkına? Tarihin en başarılı belediye başkanı Sn. Resul Yılmaz sayesinde Siverek de huzura, berekete, hizmete, barışa ve dahi bir damla vefaya dair yazacak ne var ki yazayım? Elini nereye atsan elde kalıyor arkadaş. İyisi mi; 2019 yılını bekleyecek ve Siverek’imizin bu çok değerli belediye başkanını uğurlamasını izleyeceğiz.

Bu arada Siverekli ÇINARLAR’ları unutmayın ha. Mutlaka ziyaret edin! Çünkü bu çınarlar sadece 6 ayda rezidans oluyor, holding oluyor ve mis gibi tezek kokuyor. Koklayın, içinize çekin.. Kim bilir belki de yıllardır gözleriniz açık daldığınız derin uykudan uyanırsınız..

İnşALLAH..

 

 

Son Yazılar