SKANDAL SÜT İHALESİ!
Ekrem ARPAK

Ekrem ARPAK

DELİ ÇOBAN

SKANDAL SÜT İHALESİ!

20 Haziran 2019 - 09:03

Sevgili Dostlar; bu yazım tamamen birazdan okuyacağınız ihaleye giren Urfalı bir iş adamının dilinden tarfıma aktarılan iddialar bütününden ibarettir.

GTH Bakanlığı günlük 30 ton kapasiteli koyun sütü ihalesini ilan etmiştir fakat bu ilan gerçekçi bir ilandan çok göz boyama ilanıdır!

Çünkü o günlerde Ankara Balat da kilosu 4.5 liradan alıcı bulan koyun sütünün Antep'in meşhur tatlı firmalarından birisine sadece 1.8 liradan verilmesi önceden kararlaştırılmıştır!

Devletin karşılaşacağı büyük zararın boyutlarını gören ve bir dönem Ceylanpınar TİGEM de görev yapmış üst düzey bürokratlardan birisi olan T.Ü bu skandalı önlemek için çırpınır ama eli kolu bağlıdır.

İşte o günlerde Ceylanpınarlı bir iş adamı ortaya çıkar ve Antep firmasına sadece 1.8 liradan verilmek üzere olan koyun sütü ihalesine 3.05 lira teklif ile dahil olur.

Ceylanpınarlı iş adamının beklenmedik bu girişimi 1.8 liralık skandal ihaleden 5 milyon komisyon alacağı iddia edilen bir başka siyasetçiyi rahatsız eder!

Bu isim dönemin Urfalı GTH Bakanını arar ve ortaya çıkarak bütün planları bozan iş adamından dolayı T.Ü isimli bürokratı şikayet eder!

Bakan T.Ü'yü aramış fakat T.Ü geri adım atmaz. Tabi benim ülkemin klasik sonucu olarak T.Ü dik duruşunun bedelini makamından olmakla öder!

Fakat komisyoncu bürokratın ve bakanın bütün çabalarına rağmen ihale Antep menşeili firmaya verilmez ve T.Ü ile Ceylanpınarlı İş Adamı sayesinde 25 milyon bu ihaleden devletin cebinde kalır.

Buradan dik duruşu nedeni ile T.Ü adlı bürokrata teşekkür ederken müfettişlerin geriye dönük bütün ihaleleri inceleme altına alması gerektiğini iddia ediyorum.

Mesela TİGEM de tohum ihalesi hangi şartlarda yıllarca hangi siyasi isme verildi?

Mesela kilogramı 4.5 liradan alıcı bulan bu koyun sütü o dönem neden Antep menşeili firmaya sadece 1.8 liradan peşkeş çekilmek istendi?

Kim ve kimlerin bu skandal ihaleden çıkarları vardı?

Bu skandalı önleyerek devleti zarar etmekten kurtardığı için GTH bakanı tarafından kutlanması gereken T.Ü neden bakanın gazabına uğradı?

Mesela yakında yapılacağı ön görülen 50 milyonluk ihalenin önceden bir başka Antep menşeili firmaya şimdiden verildiği iddiaları nereden çıkmaktadır?

İş Adamının söylemleri elbette teyide muhtaç iddialardan ibarettir lakin bu TİGEM'in zarar eden bir kurum olarak kanayan yara olduğu gerçeğini değiştirmez.

TİGEM doğru isimler ve profesyonel yönetimlerin eline geçmedikçe daha böyle çok skandal iddialar ile karşılaşırız.

Yazık devletin boşa harcanan, peşkeş çekilen paralarına.

Yazık, her tarafımız kir pas içinde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar