HASAN ÇAY

HASAN ÇAY


ALEVİLER NEDEN VE KİMLER TARAFINDAN SEVİLMEZ HEP BİRLİKTE BİR GÖZ ATALIM?

30 Kasım 2019 - 14:35

ALEVİLER NEDEN VE KİMLER TARAFINDAN SEVİLMEZ HEP BİRLİKTE BİR GÖZ ATALIM?

Farkında mısınız? Ülke'de uğraşacak bir şey bulamayınca dönüp, dolaşıp Alevi kardeşlerimize sarıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde İzmirde çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Mahallede 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılıp Defolun yazısı yazılmıştı.

Bunun sadece aptalca bir şakadan ibaret olmasını diliyorum.

Uzun zamandır düşünüp ama cevabını bulamadığım bir soru.

Kimseye zararı olmayan bu kesim, neden bazı iınsanlar tarafından sevilmiyor?

İsterseniz sorumun cevabına gelmeden evel Alevilik nedir, ne anlama gelir? birlkte bakalım.

Öncelikle Alevilere dinsiz yaftası yapıştıranlar bilmelidir ki; Aleviler Allah'ı tanırlar. Hazreti Muhammed'in peygamber olduğuna, Hazreti Ali'nin ise veliliğine inanırlar.

Bu da şu demek oluyor; Allah'ı, kabul ed Bu inançlarını, "Ya Allah, ya Muhammet, ya Ali" üçlemesiyle dile getirirler. Alevilik, Allah aşkı ile alev alev yanmaktır.

Soyu Hz. Muhammed Mustafa ve Şahımerdan Hz. ALİ'ye bağlıdır. Kimsenin tutmadığı Hz, Peygamberin yas matem orucunu Aleviler tutar. Hızır Orucu denilen oruç aslında Hz, Peygamerin yas, matem orucudur. Hz Peygamber rehber, Hz Ali mürşit'tir.

Aleviler herkesin küçümsediği Cem evlerinde Allah aşkıyla, Allah nidalarıyla coşarlar ve Ehlibeyt için göz yaşı dökerler. Şimdi gelelim asıl sormamız gereken soruya.

Aleviler neden ve kimler tarafından sevilmez?

1 Aleviler Ön yargıyla yaklaşan içi boş sıradan cahil insanlar, tarafından sevilmez; Ancak bu tip insanların Alevilere herhangi bir zararı dokunmaz. Yaptıkları, yapacakları tek şey, arkalarından atıp tutmak. Hepsi bundan ibaret.

2 Aleviler, Kendini dindar zanneden, dini işlerine geldiği oranda kullanan münafıklar tarafından sevilmez. Bu tip insanlar dini kendi tekellerinde sanırlar. İnsanları cehenneme doldurma misyonunu yüklenmişlerdir.

Saldırmak, aşağılamak en ulvi görevleri haline gelmiştir. Bunların çoğu ticaretle uğraşır.

Ticareti çok iyi bildiklerinden olsa gerek, Çevrelerine din, iman pazarlamayı çok severler.

Giyimleri, kuşamları, tavırları ve en önemlisi parasal güçleri nedeniyle kendilerini farklı bir konuma koyduklarından toplumun, diğer fertlerine nazaran daha ayrıcalıklı olduklarını sanırlar.

Her konuda fikir beyan ederler. Kendilerinde, insanların dini inanışları, yaşayışları, adetleri hakkında nasıl edindikleri belli olmayan bir yargılama hakkı bulurlar.

En önemli karakteristik özellikleri ise insanları "bizden, bizden değil" diye ayırmalarıdır. İnanılmaz derecede iki yüzlüdürler. Yüzünüze dost görünürler, ancak arkanızı döner dönmez sizin kuyunuzu kazarlar.

Gerçek dindarlar'la uzaktan, yakından alakaları yoktur.

Din onlar için, iyi prim yapan, getirisi çok iyi, büyük bir kitleye hitap eden eşsiz bir malzemedir.

Allah de, Kuran de, namaz de, "iki de cami yaptıracağım" de bir çok kişiyi arkandan sürükleyebilirsin, onların dini duygularını, hatta ve hatta yüklü miktarda paralarını sömürebilirsin.

Hah, işte tam da bu noktada bu tiip insanların Alevileri, neden sevmediğini anlayabiliriz. Neden mi? Çünkü Aleviler sarıkla cüppe ile kandırılamaz. Aleviler sadece bu yüzden mi sevilmez?

Hayır! Aleviler çağdaştır, medeniyeti severler! Oysa ki sözümona dindar geçinen münafıklar çağdaşlığı, medeniyeti sevmezler.

Teknoloji onlar için "şeytan icadi"dır! Aleviler Atatürkçü insanlardır. Atatürk'ü sever sayarlar. Onlar ise Atatürk'ten hiç haz almaz, adını anmayı bile red ederler.

Sevilmeme nedenlerini saymaya devam ediyorum! Onlar 14 yaşındaki kızı cinsel bir obje olarak görüp dördüncü eş olarak almayı kendilerine hak olduğunu iddia ederler; Aleviler 14 yaşındaki kızı çocuk olarak görür ve onu yokluklar içinde okula göndermeye çalışır.

Aleviler kadını gerçek bir eş olarak görürken, onlar kadını önemsemez, dikkate almazlar. Aleviler, cem evinin yanına aş evi yapar, fakir- fukarayı doyurur, Sahte dindarlar, fakir fukaradan toplanan paralarla AVM yapar.

Onlar din adına insan yakar; Aleviler din adına barış ister, gül atar.

Özetle Aleviler insanca, sevgi dolu yaşadıkları için dahası, dini maske olarak kullananların cebini doldurmadıkları için sevilmezler ve bir Aleviler Türkmendir, Türk’ün bel kemiğidir...

ŞANLIURFA TÜRKMENLER BİRLİĞİ Başkanı

Hasan ÇAY...

YORUMLAR

  • 0 Yorum