sanalbasin.com üyesidir
"KAPİTALİZM"
HASAN ÇAY

HASAN ÇAY

"KAPİTALİZM"

01 Ocak 2018 - 13:32

1990.Larda yetiştiğimde Gençler çağırırlardı kahrolsun kapitalizm sizce bu kapitalizim neydi ?

Kapitalizme göre; toplumda iki sınıf bulunmaktadır: yönetenler ve yönetilenler. Üretim araçlarının birçoğu, yöneten sınıfın elindedir ve işletilmesi de yine yöneticilere aittir.

Yönetici sınıf, oyunu belirlenen kurallara göre değil, kendi çıkarlarına göre oynar.

Zaten tüm kuralları da kendi çıkarına göre belirler.

Kapitalizmin temel kuralı da budur: en yüksek çıkarı elde etmek.

Bu nedenle de üretim araçlarını elinde bulunduran sınıf, yani günümüzde bakacak olursak patronlar, müdürler ve iş yeri sahipleri, kendi çıkarlarını maksimum seviyeye çıkarmak için en az maliyetle en fazla karı elde etmek ister.

Kapitalizme göre bu oldukça doğaldır çünkü kar maksimizasyonu, ulaşılması gereken asıl hedeftir.

Üstelik kapitalist görüşe göre, tüketici de en düşük harcamayla en yüksek karı elde etmek ister.

En sonunda ise üretici, tüketici, tasarruf sahibi ve devletin çıkarları, birbirini dengeler ve ideal seviyeye kavuşulur.

Yani herkes, kendi çıkarını düşünür ve ona göre davranırsa ekonomik refah da en üst noktaya yükselir.

Ancak durum, hiç de anlatıldığı kadar kolay olmuyor, değil mi?

İster kabul edilsin ister etmesinler kutsal olan kitabımız Kuran’ı Kerim’e hakkıyla örnek almasak riyakarsızca okumasak anayasamızı onunla yönetilmezse daha çok dengesizlikler devam edecektir, daha çok fazla iç savaşlarla karşılaşacağız, daha çok ölümler olacak, daha çok terörü örgütleri türleyecek ve hayatımızı mahvedecek ve islam adı altında bir çok terör örgütleri kurulacak ve bilerek ve bilmeyerek bir çok evlatlarımız yanlış yollara sapacaklar...

Bizileri yöneten siyasetçiler isterse bu yazım hoşunuza gitsin ister gitmesin Vallaha Billaha büyük bir vebal altındasınız.

80.milyon insanların arasında 550.kişi olarak seçilmişsiniz ve bilmelisinizki geri kalan tüm insanları vebalı sizin boyunuzda dir. ülkemizde yapılan tüm yanlışlar alınan tüm yanlış kararlara karşı çıkmadığınız taktirde diğer dünyada Cehennem ateşinde cayır cayır yanacaksınız. Yanmanız bana ve milletime birşeyler kazandırmaz, lakin yapacağınız iyi şeyler olursa Ülkeme Milletime Devletime çok şey kazandırır.

Demek istediğim şudurki bir an önce bu ohal kanunu kalkmalıdır milleti bezdirmiş ve ekonomiyi bitirmiş bir çok esnafı iflas eşeğine getirmiştir...

Hasan Çay

01.01.2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar