Şanlıurfa Türkmenler Birliği
HASAN ÇAY

HASAN ÇAY

Şanlıurfa Türkmenler Birliği

26 Şubat 2019 - 22:57

Ülkemizin içerisinden geçmiş olduğu bu zorlu süreçte bazı vatandaşlarımızın kafalarında ki soru işaretlerini gidermek adına misyonumuzu, vizyonumuzu ve hedefimizi açıklamak zaruriyeti doğmuştur. 

Türkmenler birliği kimdir ne gibi faaliyetler gösterir hedefinin ne olduğunu açıklamıştık. Malum gün geçtikçe büyüyoruz,  hayırlı olarak gördüğümüz bir çok şeyi gerçekleştirdik. Durmadan daha bir çok güzel işlerin içerisinde olmaya gayret edeceğiz, bu güzel hayırlı olduğunu düşündüğümüz şeylere öncülük edeceğiz. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlık hakkı kazanan ırkı, dili ve dini ayırt etmeksizin anayasa da kendisine vatandaşlık hakları güvence altına alınmıştır. Biz bu hakları veren yada bu haklardan ihlal eden Birlik  değiliz. Bilakis bu haklardan herkesin eşit bir şekilde paylaşımının yapılması adına devletimizin elini güçlendirmek, vatandaşlarımızın eksiklerini gidermek adına onların sesi olmak için gövdemizi taşın altına koymuş bulunmaktayız. Gayemiz Türkmen olmayanları Türkmen yapmak değildir. Gayemiz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan halkların arasına nifak sokup insanlar ve toplum arasında kutuplaşmaya gidilecek hoş olmayacak şeylere neden olacak işlere sebebiyet verme gibi bir gayemiz, hedefimiz de olmamıştır. Diğer halkların varlığını inkar etme yoluna da gitmiş değiliz. Biz bu sınırlar içerisinde bulunan anayasada güvence altına alınmış vatandaşlık hakları olan vatandaşlarımızın varlığını, ırklarını,dinlerini yok saymış değiliz. Bizim gayemiz Şanlıurfa da bulunan kendi içerisinde benliğini, kimliğini, kültürünü unutmaya yüz tutmuş kendini yalnız hisseden unutulmaya ve kaderine terk edilmiş Türkmen kardeşlerimizin yalnız olmadığının kaderlerine bırakılmadığını bu toplumun bir bireyi olduğunu varlığını duruşunu gayrettini ortaya koyması gerektiğini hatırlatmak kültürüne kimliğine duruşuna sahip çıkması gerektiğini anlatmak, düşündürmek, harekete geçirmek için varız. Şanlıurfa’nın merkez ve 13 ilçesinde bulunan bütün Türkmen kardeşlerimizin arasında birlik ve beraberlik duygusunu canlandırmak. Çevrelerinde bulunan her ırktan, her milletten, her dinden kim olursa olsun onların vatandaşlık haklarına saygı göstermelerini ve onlar arasında bir kültür etkileşiminde bulunmalarını istemekteyiz. Gayemiz hedefimiz burda tarihini kültürünü, dilini, benliğini unutmaması için çocuklarımıza tarih dersleri verilmektedir. Her kesimden, her dinden olan vatandaşımızın burda olmalarını bu topraklar ve anayasamızın bizleri ayırt etmeksizin vermiş olduğu hakların bilincinde olup bu bilinçle bayrağımıza, vatanımıza, dinimize sahip çıkmamız gerektiğini açık net bir şekilde hatırlatıyor ve nasihat etmeye devam ediyoruz. 

Biz hiç bir ırkın,dinin,dilin, siyasi görüşün arka bahçesi değiliz. Bu tür konulardan beriyiz kimsenin maşası değiliz olmadık olmama gayretini de göstermeye devam edeceğiz. Türkmenler Birliğinin Kıl çadırı sadece Türkmenlerin değil Urfa da bulunan bütün vatandaşımızın çadırıdır. Biz güzel olan vatandaşımızın ve ülkemizin menfaatine olan her görüşe, her desteğe, her projeye varız. Bu durumun altını çizerek diyorum ki; biz kimsenin uşağı olmadık olmayacağız. Biz Türkmenlerin boynuna kimse zincir takma gayretinde bulunmasın böyle  bir millet değiliz kabul etmeyizde kimse bizim boynumuza bir şey takılmış tavrına girmesin. Hangi ırka, hangi dine , hangi millete, siyasi görüşe  mensup olursa olsun kendilerini ağırlamaktan mutluluk duyarız. Her kesin başımızın üstünde yeri vardır. Biz ayırma, yok etme, inkar etme gibi çalışmalar yapmıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar