ONİKİLER - 11 NİSAN'A ÖZEL
Kanuni Gülcan Cengiz

Kanuni Gülcan Cengiz

ONİKİLER - 11 NİSAN'A ÖZEL

10 Nisan 2017 - 14:20

11 nisan'a kolay gelinmedi. İşte geçek kahramanlardan küçük ama dev gibi bir grup gerçek hayat öyküsü...

Bir avuç vatan toprağına ne canlar feda edilmiş, geriye dönmeyi düşünmeden, öleceğini bile bile kendini feda eden canlar...

Vatan toprağı bu can verilir ama  kendine ALLAH'ın emaneti olan bu topraktan zerre verimez..

Mehmet Akif' Ersoy'un dediği gibi: 

 

"Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât... 
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, 
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber."

Şanlıurfa'yı yabancı istilasından korumak için bu konakta toplanan ONİKİLER'in 1919 yılında Fransızlara gönderdikleri sert nota duvarda çerçevelenmiş olarak duruyordu.

Rehberimiz Kamil Türker yüksek sesle ve ağır ağır okudu. Müzede bulunan tüm konuklar nefeslerini tutarak dinledi. Anadolu insanımızın sade, cesur ve ölümüne inançlı sözleri ile Kurtuluş Savaşı'nın yaşandığı günlere gittik. ONİKİLER'in aziz ruhlarına dua ettik . ONİKİLER ise bizleri izliyordu o gün orada…

 

İşte hepimizin gözleri dolarak ve heyecanla dinlediği 7 Aralık 1919 yılında ONİKİLERİN Fransızlara gönderdiği nota: 

9 şubat 1920'de muharebe başlamış ve 11 Nisan 1920 tarihinde Fransızlar Urfa'yı terk etmişler.

 “Biz Urfa Sancağı halkı Sulhsever insanlarız. Bin yıldan beri bu topraklarda hür olarak yaşıyoruz. Ancak topraklarımıza göz dikenleri bu teşebbüslerinde hep pişman etmişizdir. Şimdiye dek sizin buraya muvakkat olarak geldiğinizi sanıyorduk. Fakat bayraklarımızı devlet dairelerinde indirmeniz, dahili işlerimizdeki müdahaleci tutumunuz, sizin Urfa'da temelli ve müstemlekeci olarak kalmak niyetinde olduğunuzu gösteriyor.

Bu kötü niyetinizi gördük ve biz Urfalılar, sizi bu topraklardan atmak için bütün gücümüzle çalışmaya yemin ettik. Esasen sözünü ettiğiniz ve ONİKİ sandığınız rakam gerçek sayımız yanında küçük kalır. Zira Urfalılar size savaş açarak sizleri buradan çıkarmaya yediden yetmişe kadar yemin etmişlerdir. Bu sebepten 12 rakamını tashih ederek 120 bin olarak notlarınıza geçirmeniz daha isabetli olur.

 Mademki Onikiden söz ettiniz biz de size seslenerek diyoruz ki; Evet, biz ONİKİLER daha fazlası ile varız. Şehirli ve köylü, Türk ve Kürt, yerleşik ve göçebe bütün Urfa livası halkının hissiyatına tercümanız. Arkamızda bizim gibi yeminli onbinlerce mücahit vardır. Bizi tevkif edemezsiniz. Farzı muhal hayal ettiğiniz tevkifi yapsanız bile bu mücadele hareketini durduramazsınız. Biz Onikilerin yerini 12 binler, 120 binler alacaktır.

 Biz ONİKİLER, teşkilatımızın elebaşlarıyız. BİZ ONİKİLER memleketimizi yabancı istilasından kurtarmak, istikbalimize kastedenleri topraklarımızdan kovmak için her türlü savaşı göze almış bulunuyoruz. Sizin bize ders vermeniz bir tarafa, çok geçmeden biz Onikileri ve Urfa mücahitlerinin size nasıl bir ders vermiş olacağını göreceksiniz.

Size tavsiyemiz, biz ONİKİLERİN ve temsilcisi bulunduğumuz 120 binlerin sillesini yemeden ve çok geç olmadan, medeni milletlere yakışır bir tarzda Urfalılardan özür dileyerek Fransa'ya dönmenizdir.

Bütün Urfa Sancağı adına ONİKİLER ''

"ŞANLIURFA KURTULUŞ TARİHİ"

Hazırlayan:Kanuni Gülcan CENGİZ

 

Son Yazılar