Lokman Şıhanlıoğlu

Lokman Şıhanlıoğlu

Lokman Şıhanlıoğlu

Şanlıurfa Urfes İsot Festivali Fiyaskosu

09 Ekim 2018 - 23:33

Şanlıurfa "Urfes"İsot Festivali Fiyaskosu

Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanlığı tarafından 2017 yılında ilki düzenlenen"urfes"(urfa isot festivali) nin 2.si de bu yıl yapıldı.

Geçen yıl ki İsot festivali ilgisizlikten dolayı sönük geçmişti, organizasyon fiyaskosuyla da son bulmuştu ,bir yıl önce gerçekleştirilen "Urfes"le ilgili söylentiler halkımız tarafından halen dillendirilmektedir.

Peki; Şanlıurfa’nın sıcak ikliminde, havalı seçilmişlerin estirdiği  soğuk havaya maruz kalan halk, makam hırsının ve kişisel çıkar çatışmalarının ortasında kalarak ezilmeyi hak ediyorlar mıydı.?

Kendilerini Şanlıurfa’nın ve halkının sahibi, tek kurtarıcı olarak görenlere bu yetkiyi kimler verdi, neden böyle bir kibre kapıldılar, bu yaptıklarının memlekete ve millete ne faydası oldu, neyi paylaşamıyorlardı, yoksa makamlara gelince kendilerini fani olarak değildi " baki" olarak mı görmeye başlıyorlardı.?

Geçen yıl yapılan "Urfes"(Urfa isot festivali)nden bahsetmek istiyorum; geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’da ilk defa yerli bir festival düzenleneceğini duyan halk, memleketlerine yerli ve yabancı turistlerin akın edeceğini, ekonomik katkı olacağını beklerken,(çok fazla değer verdikleri, baş tacı ettikleri, kalplerindeki tahtlara oturttukları, arkalarında gölge oldukları, maddi manevi fedakarlıklarda bulundukları, muhteşem kurtarıcı ilan ettikleri, yıllardır kendilerinden ve yakınlarından başka hiç kimseye faydası olmayan, totodan adaylıkları elde eden seçilmiş ve atanmış koltuk hastaları olan" insanlardan be geber " leri, oylarıyla seçtiklerini ama bir türlü beyefendilere ulaşamadıklarını, festival günlerine zahmet edip gelirlerse kendileriyle görüşmeye ,sorunlarını paylaşmaya heveslenen vatandaşlar hayal kırıklığına uğramıştı. Bazı milletvekilleri, belediye başkanları, il ilçe başkanları, encümenler; çok akıllı yetenekli başarılı ve hakkettikleri için mi makamlara geldiklerini zannediyorlardı.?

Hiçe saydıkları ,önemsemedikleri, küçümsedikleri, ciddiye almadıkları ,alay ettikleri, kafa buldukları, akılsız olarak gördükleri, sömürdükleri, kendilerine mahkum zannettikleri Şanlıurfa halkının verdikleri oylarla siyasi makamlara geldiklerini, göğüslerine rozet taktıklarını, saygınlık kazandıklarını, mal mülk para sahibi olduklarını nasıl olurda unutmuş olabilirler ki.?

Dönüp dolaşıp konu tekrar siyasete geliyor neden biliyor musunuz, çünkü Şanlıurfa’da herkes kendini siyasetçi politikacı zannediyor ve her seçim döneminde aday adayı sayısıyla Türkiye birincisi olarak rekor kırıyor ama nedense siyasi kimlik sahibi olmayı başaramadıkları an ortalardan kayboluyor peki neden; çünkü amaçları kişisel menfaat ve çıkar olduğu için.

Gerçekten davaları, ilkeleri, hedefleri olsa idi, siyasi partilerini bir saat içinde terk etmezlerdi hatta rakip siyasi partilere katılım yapmazlardı, ulaşabildikleri herkesten rakip partilere oy istemezlerdi oylarını da vermezlerdi.

Kendi bağlı oldukları siyasi partiye hizmet etmeye devam ederlerdi, hizmet ederlerdi, milletinin memleketinin sorunlarını çözmek için mücadele ederlerdi, kişisel menfaat peşinde koşmazlardı.

Şimdi günümüzün en önemli konularından biri olan "Urfes"(Urfa isot festivali)ne dönelim, kafamı kurcalayan sorulara hep beraber cevap arayalım. Sakın bu yazdıklarımı ;siyasi çekişme, karalama, eleştirme, iftira, kişisel kin, intikam, çıkar, menfaat, şahsi problem olarak algılamayın, çarpıtmaya çalışan olursa inanmayın, etraf "dürümcü, fesatçılardan geçilmiyor, çünkü; ben büyükşehir belediye başkanıyla sadece Ankara’daki Şanlıurfa tanıtım günlerinde tanıştık ve bir daha kendisiyle hiç bir diyaloğum olmadığı gibi sohbet etmiş, oturup kalkmış, beraber yol gitmiş, telefonla görüşmüş, makamını görmüş değilim.

Bilmem anlata bildim mi.?

Büyükşehir belediye başkanı Nihat Çiftçi’ ye soruyorum,1. Ve 2."Urfes"Urfa İsot festivali'ne;

1-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Türkiye’deki bütün siyasi partilerin temsilcilerini resmi olarak davet ettiniz mi.?

2-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı bütün siyasi partilerin eski ve yeni seçilmişlerini resmi olarak davet ettiniz mi; ?

3-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfa’dan göç etmiş sermayeder, yatırımcı iş adamlarını resmi olarak davet ettiniz mi?

4-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı eski ve yeni bürokratları, devletin üst yönetimlerinde hizmet edenleri resmi olarak davet ettiniz mi.?

 5-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı eski ve yeni bilim adamlarını, akademisyenleri, araştırmacıları resmi olarak davet ettiniz mi.?

6-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı eski ve yeni şairleri, yazarları, gazetecileri, görsel ve yazılı basın mensuplarını resmi olarak davet ettiniz mi.?

7-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı eski ve yeni söz yazarlarını, bestekarlarını, ses sanatçılarını, müzisyenleri, film ve dizi oyuncularını, yapımcıları, senaristleri, modacıları resmi olarak davet ettiniz mi.?

8-Büyükşehir belediye başkanı olarak; Şanlıurfalı eski ve yeni milli antrenörleri, hakemleri, sporcuları resmi olarak davet ettiniz mi.?

9-Festivale yüksek meblağlarla getirdiğiniz ses sanatçılarının, müzisyenlerin, spikerlerin, film artistlerinin kaç tanesi yerliydi, kaç tanesi yabancıydı.?

10-Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı olarak misafir olarak getirdiğiniz, sanatçılara, film ve dizi oyuncularına ne kadar ödediniz.?

11-Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı olarak "Urfes"Urfa isot festivaline ayırdığınız maddi bütçenin miktarı ne kadar yani kaça mal oldu.?

12-"Urfes"Urfa İsot Festival’inin organizasyon ihalesini kimin şirketine verdiniz, kaça verdiniz, şirketin adı ve merkezi neresi.?

13-"Urfes"Urfa İsot Festival’ine resmi olarak hazırladığınız, davetliler listesindeki isimlerin tamamı davete icabet ettiler mi.?

14-"Urfes"Urfa İsot Festival'ine resmi olarak hazırladığınız, davetliler listesindeki isimlerden gelmeyenler var mı, varsa isimleri, görevleri ve mazeretleri neydi, neden böyle önemli bir kutlamaya katılmadılar.?

15-Şanlıurfa'da 1. Ve 2. Sini yaptığınız "Urfes"Urfa İsot festivalinde; memleketimize ait olan ve tanıtımını yapmanız gereken "kırmızı isottan ve çiğ köfteden başka, tanıtımını yapacağınız yiyecek ,içecek, giyecek çeşitlerimiz, kendimize öz ürünlerimiz, üretimimizi imalatımız  el emeği göz nuru el işi dokumalarımız, el sanatlarımız, altın gümüş bakır işlemelerimiz, tarihi kültürümüz, geleneksel kültürümüz, asırlık eserlerimiz, ilkel dönem kalıntıları, çok çeşitli dinlere ait motiflerin kalıntıları ve "Allah’ın “cc. yer yüzüne gönderdiği peygamberlerin, evliyaların, ermişlerin, İslam alimlerinin yaşadıkları ve defin edildikleri makamları yok muydu.?

16-Peyğamberlerin,evliyaların,ermişlerin,islam alimlerinin, İslam dinini ve kur-anı kerimi dünyaya yaymak için; kendilerini "rab" olarak gören dinsiz, kafir, asi, zalim, diktatör krallara, padişahlara karşı verdikleri mücadeleyle ilgili nasıl bir tanıtım yaptınız.? 17-dünyanın en büyük barajları arasında yerini almış olan “Atatürk barajıyla ve faydalarıyla ilgili nasıl bir etkinlik ve tanıtım yaptınız.?

Şanlıurfa halkını yedirerek, içirerek, müzikli eğlenceler düzenleyerek, memlekete değer kazandırdığınızı mı zannediyorsunuz.?

Bu kadar pasif, yetersiz, etkisiz, ilgisiz, hiç bir maddi ve manevi getirisi olmayan "sözde festival" kimlere ne kazandırdı söylerimsiniz.?

 Kaç tane yerli ve yabancı sanayi yatırımcıyı misafir edip ağırladınız, işsizliğe çözüm ürettiniz, istihdam sağladınız?

Siyasete alet edilen ,particiliğin öne çıktığı, amacı makam kapmaktan başka hiç bir işe yaramayan "kendim pişirdim kendim yedim, kendim çaldım kendim oynadım havasıyla, ikincisini yaptığınız, içine kapanık kimsesizliğin göstergesi olan festivalin Şanlıurfa’ya maddi külfetten, gereksiz masraflardan başka ne getirisi oldu.?

Festival düzenlemekle; Şanlıurfa halkını oyalamaktan, aldatmaktan, gözlerini boyamaktan, şirin görünmeye çalışmaktan, önümüzdeki seçimde kendinizi büyükşehir belediye başkanlığına hazırladığınızı ve adaylıkta güçlü görünmek için yatırım yaptığınızı biliyoruz, tamam anladık, kendinizi çok akıllı ve Türkiye’nin en güçlü en kapasiteli rakipsiz belediye başkanı olarak görüyorsunuz; peki hiç düşündünüz mü, Şanlıurfa halkı ve bağlı olduğunuz siyasi partinin yetkilileri size hangi gözle bakıyor, hakkınızda ne düşünüyorlar.?

Festival düzenlemekle; Şanlıurfa’ya ve halkına ne kazandırdınız, ne gibi getirisi oldu, faydalarını maddeler halinde açıklarımsınız bizde bilelim.?

Kendi yapınıza ve düşüncelerinize özel olarak hazırladığınız "Urfes"Urfa Isot festivalinin hiç bir anlam taşımadığını, kendi seçilmişlerini ve atanmışlarını bile bir araya getiremeyecek kadar kişisel şova dönüştürülüp kendinize mal etmenizden dolayı, kişisel egonuzu tatmin etmeye yönelik olarak düzenlenmiş, basit ve sıradan organizasyondan başka hiç bir değer taşımadığını size söyleyen olmadı mı.?

Kendinizi rakipsiz olarak seçimlere hazırlarken, siyasi rakiplerinize karşı yaptığınız bu gibi geçici yatırımı bağlı olduğunuz siyasi partiye, size ve ekibinize hiç bir artısı olmayacağını ilk benden duyun istedim.?

Milletin aklıyla oynamaya çalışanlar, insanları küçük görenler günü geldiğinde ne kadar güçlü olduklarını göstereceklerine emin olabilirdiniz.!

Şanlıurfa’nın adını dünyaya tanıtan kendi memleketinin sanatçılarını, müzisyenlerini, öne çıkmış temsilcilerini dışlayan, yabancı kökenli sanatçıları, film artistlerini, tanıtımcıları ithal eden hatta üstüne büyük paralar veren ve masraflar yapan bir büyükşehir belediye başkanı ve akıl hocası danışmanları siyasi yatırım yaptıklarını mı zannediyorlar.?

Affedilmez bu büyük hatayı Şanlıurfa halkının görmediğini, anlamadığını, hesabını yapmadığını mı zannediyorlar.?

Halen anlamaktan güçlük çekiyorlarsa bilin ki kendi kapasitelerini bu millete ispat etmişlerdir. Unutmadan; bu güne kadar Şanlıurfa halkı, sizin kaşınıza gözünüze aşık olduğu için oy vermemiştir, sizleri çok istediği için desteklememiştir, yerel seçimlerde size ve beraberinizde getirdiğiniz ekibinize oylarını vererek büyükşehir belediye başkanı yapmamıştır, siz Karaköprü belediye başkanıyken Ankara’daki dostlarınız tarafından atandınız, belki unuttunuz hatırlamıyorsunuz diye, size ve ekibinize hatırlatma gereği duydum.

Önümüzdeki seçimler dede aday olacağınız kesin değil, olursanız da Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı olarak seçilmenizin de bir garantisi yok bir dahaki sefere bu kadar kolay olmayacaktır bilesiniz..!

Ne ektiyseniz onu biçeceğinize emin olun, yaptıklarınız yapacaklarınızın referansıdır, her zaman her şey parayla satın alınmaz.

"Allah “kul hakkını, yetim malını hiç kimsenin yanına bırakmaz ,zamanı gelince bu dünyada fazlasıyla ödetir, ahirette hiç bir güç hiç bir maddiyat ve makam insanı hesaptan kurtaramaz.

KENDİNİ İSLAM ALİMİ OLARAK GÖSTEREN ZALİM MUNAFIKLAR "İSOTUN EN ACISI YAKSIN CİGERİNİZİ"

Lokman Şıhanlıoğlu

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Halil han
    8 ay önce
    Sayın şeyhanlioğlu merak ettim herşey iyi mi olacak yoksa martın sonu bahar mı

Son Yazılar