ÇETENE
M.Özlem ERDOĞAN

M.Özlem ERDOĞAN

Özlem ERDOĞAN

ÇETENE

10 Ekim 2017 - 12:45

 

Bir öğretmen olarak veli toplantılarını hep çok önemsemişimdir. Çünkü veli toplantıları öğrencinin nasıl bir ailede yetiştiğini, kapasite ve kültür düzeyi, yaşam şartları hakkında size fikir verir. Aynı zamanda gerektiğinde veli ile işbirliği imkanı da sağlar ya da çocuğun yeteneklerini keşfetme doğrultusunda veliyi bilgilendirme imkanı da verir.

Bu amaç ve bilinç ile yıllar önce oğlum, Adana’nın ünlü ve kaliteli bir özel okulunda ilkokula giderken,veli toplantısına gittim.Oğlumun müzik öğretmenine durumunu sorduğumda hemen önündeki dosyayı açtı ve bana oğlumun aldığı eksi ve artıları gösterdi. Bu artı-eksilerin ne anlama geldiğini sorduğumda ise fülüt getirmediği zamanlarda eksi verdiğini ifade etti. Öğretmeni resmen artı- eksilerin bir dosya dolusu çetenesini tutmuş, belli ki bunun için ciddi zaman ayırmıştı. Müziğe karşı yeteneği ve müzik kulağının iyi olup olmadığını sorduğumda ise ‘’ yeteneği var’’ deyip geçiştirdi.

Oğlum yıllar sonra Adana Devlet Konservatuarı, lise kısmı sınavını birincilikle kazandı. Yeteneğini keşfeden de ben olmuştum. Çocukların yeteneklerini daha ilkokul yıllarında iken keşfetmek ve ona göre yönlendirilmesi gerekir. Bu sebeple özellikle ilkokul öğretmenlerine çok görev düşüyor. Fülüt getirmedi diye çetene tutar gibi eksi vermek ve bunun için zaman harcamak yerine, çocuğun yeteneğini keşfetmek için çaba harcamak gerekir. Aynı durum diğer tüm branşlar için de geçerli tabi.

Aynı zamanda da ilkokul çocuklarına müzik derslerinde,hala bizim çocukluğumuzdaki gibi, fülüt çaldırmaya çalışmak yerine, okulun ve velinin imkanları doğrultusunda gitar, org, bağlama, melodika, piyano …vs. gibi enstrümanları çalmayı öğretmek gerekir kanımca.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar