SATRANÇ SPORU
M.Özlem ERDOĞAN

M.Özlem ERDOĞAN

Özlem ERDOĞAN

SATRANÇ SPORU

14 Kasım 2017 - 00:40

Satranç oyununu bilmek demek;sadece taşların hareketini bilmek demek değildir.(At;L çizer,piyon düz gider, fil çapraz gider…vs.) İki- üç hamle sonrasını görmek ve tahmin etmek ve ona göre oyun kurmak gerekir. Satranç oyunu bu sebeple dama ya da okey, tavla ve kağıt oyunları ile karşılaştırılmamalıdır. Çünkü satranç oyununda; en az iki hamle sonrasını görüp tahmin etmek ve ona göre oyun kurup mat etmek gerektiği için hayal gücünü,analitik düşünme yeteneğini ve zekayı geliştirir. Onun içindir ki bilinçli aileler çocuklarına daha küçük yaşta satranç oyununu öğrenmesi için teşvik ederler.

Satranç, aslında sadece bir oyun değil aynı zamanda da spor dalıdır. Çünkü federasyona bağlıdır ve Satranç Federasyonu tarafından yaş gruplarına göre belli dönemlerde turnuvalar düzenlenir. Bu sebeple satrancı sadece bir oyun olarak görmek haksızlık olur kanımca.

En az iki-üç hamle sonrasını görmek ve tahmin etmek gerektiği için de, satranç sporu öğrencilere ve gençlere, hayatları ile ilgili önemli kararları alırken neden- sonuç ilişkisi kurarak doğru karar vermelerine yardımcı olur. Bu sebeplerden dolayı aynı zamanda satranç öğretmeni olarak, öğrenim dönemindeki çocuk ve gençlerin satranç sporunu mutlaka öğrenmelerini salık veririm.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar