Hayat Nedir? Diye Sorsam
Mehmet A Şenel

Mehmet A Şenel

Mehmet A Şenel

Hayat Nedir? Diye Sorsam

19 Aralık 2017 - 00:00 - Güncelleme: 19 Aralık 2017 - 17:44

Çok düşünen birinin alemi... ruh tahlili 

Hayat hayal ile başlar geniş derin bir hülyaya dalar ve öyle bir geçer ki uyandığında ihtiyarlık şakaklarında geçen ömrünü izlersin. Hayat planlı yaşamaktır: tam uyum ister sonuna dek. Hazırlarken şunları da kat: kendini, aileni, dinini, inancını da katmayı unutma. Bir unutursan yanlızlık başlar. Bunu yapmayı unutma: Allah'a inan, Allah'tan iste, Allah'tan kork, O'nu bil başkalarına ihtiyaç bırakmaz. Çünkü güç, kudret, büyüklük, azamet, O'ndadır. Programı çizerken ilkin illeriyi hisset: başla varman yakındır.

Dünya da görünen hiçbir şeyden korkma çünkü gözünün alabildiği herşeyin imkanı mümkündür. Engelleri aşmak, ileri de gelecek daha fenalarına karşı tatbikattır önünde tıkanmak orda kalman için değil.
Hayat yaşamaktır kışıyla yazıyla güzelliktir, elinden çıkmadan kıymetini bil. Hayat sevmektir acısıyla, tatlısıyla kabul etmektir: her haliyle tatmaktır gitmeden al. En çok dram olur, yaşamayan yoktur sanırsam; ya kaybettiklerinde ya gitmen ya da yapamadıklarından sabırla göğüs ger. 
Bilki hayat üzülmektir hüzünlenmek mutluluklarının farkına varmak için.
Hayat heyecandır, maceradır durgunluktan çıkmak, diri kalmak için.
Hayat zamandır vaktini iyi değerlendir giden sermayenin iadesi olmaz. Pahalı yaşa, ucuza kaçma; değerin düşmesin.
Günler haftalara haftalar da aylara aylar da yıllara koştuğu gibi doğmakta ölmeye koşar unutma başladıysan dünyayı bırakman yakındır.
Hayat: fırsatları iyi değerlendirmek ve her yönüyle faydalanmaktır. Başlarken çok fırsat gelir iyi değerlendir geç kalma. Fırsatlar gururludur ikinci defa teklif etmez. En büyüğü de gençiktir: her anı, saati, ayı, yıllı, her biri ayrı paha biçilmez servettir, bir defa gelir yatırım yapmada geç kalma.
Hayat yaşamaktı, var olma mücadelesidir: var olmak bazen çarpışmaktır  çok kırmaktır, tabi uzatmadan tekrar onarmaktır.. Hayat diyorum; ne istersen var hatta istemediklerin de var, olmassa olmaz. İnsan her şeyden tat alır geçer, bazen yakar bazen acır, ama hep de geçer. Hepsi de geçer geçerken ila ki altına imza atar, unutmaman için izleri nakışlıdır. Hayat bir savaştır müttefiğinde olur ittifakında olur unutma karşında da hep düşman olur. Bazen iyi musabeci ol hesabını kendin yap batarsanda sanıkta mağdur da sen olursun bir başkalarla uğraşmazsın. Hayat yaşamaktır yolunu iyi düşün bir defa seç; tek yönlüdür dönüşsüzdür...

Son Yazılar