Misafir Yazar

Misafir Yazar

Misafir Yazar

ALEVİLERİN HORASAN'I GÖBEKLİTEPE Mİ?

18 Eylül 2019 - 22:52

ALEVİLERİN HORASAN'I GÖBEKLİTEPE Mİ?

Türk, Kürt, Zaza Alevi topluluklarının dedelerinin tamamına yakını kökenlerini Hoarasan'a bağlarlar. Sorulduğunda atalarının Horasan'dan geldiğini dile getirirler.
 

Acaba bu Horasan neresidir?
 

Kasdedilen İran'ın doğusunda ve kuzeydoğusunda yer alan bölge ise sözkonusu bölgede ne tarihsel ne de güncel anlamda bir Alevi izine rastlamak mümkün bulunmamaktadır. Hiç bir şey vardan yok olmayacağına göre köken olarak kasdedilen şey bu coğrafya olmasa gerekir.
Horasan sözü Farsça'da güneşin yükseldiği yer, doğan güneş anlamına gelmektedir.
Güneş, ışık Alevi gizem anlatısında Aleviliği tanımlayan kadim bir sözdür.
Alevi pirlerine Alevi tarihi sorulduğunda, Aleviliğin ne zaman ortaya çıkmış olduğuna dair bilgilerinin paylaşılması istenildiğinde, Alevilik dünya var olduğundan beri, ademden beri vardı cevabını verirler.
Uygarlık tarihi bu insanların yaşadığı yerin Göbeklitepe / Karaviran olduğunu ortaya çıkarmış bulunuyor.
Alevilerin doğdukları, güneşlerinin yükseldiği, ışıklarının saçıldığı, Horasan olarak ifade ettikleri yer Göbeklitepe olabilir mi?
Alevilikte varolan bir çok ritüel ve simgenin 12 bin yıllık kökeninin günyüzüne çıkmış olduğu Göbekltepe üzerine titizlikle eğilmemiz gerekiyor.
Horasan Alevi bilgeliği bağlamında coğrafi bir adlandırmadan öte Aleviliğin uzak geçmişine işaret eden bir simgesöz, bir sır bilgisidir.

Ali Yıldırım

16 Eylül 2016

YORUMLAR

  • 0 Yorum