HZ. İSA VE SOFRA KÖYÜ EFSANESİ
Misafir  Yazar

Misafir Yazar

Misafir Yazar

HZ. İSA VE SOFRA KÖYÜ EFSANESİ

04 Şubat 2020 - 04:02

HZ. İSA VE SOFRA KÖYÜ EFSANESİ

Harran ile Ceylanpınar arasında Devlet Üretme Çiftliği’nin sınıra yakın olan Sufra Köyü, anlatıldığına göre ismini Hz.İsa ile havarilerinin arasında geçen bir anekdottan almış. Hz.İsa ve havarileri Yahudilerin gazabından kaçtığında bu köye gelmişler.

Aç, susuz ve yorgunluktan bitkin halde kalan havariler, Hz.İsa’dan Allah’ın kendileri için bir sofra indirmesini isterler.

Hz.İsa, Rabbine yalvarır bunun üzerine Allah onlara gökten yere bir sofra indirir.

Bu olay Kur’an-ı Kerim’de şöyle geçer: “Havariler demişlerdi ki: Ey Meryem oğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?

Hz.İsa İnanıyorsanız Allah’tan korkun dedi. İstiyoruz ki, ondan yiyelim, kalplerimiz tatmin olsun (iyice yatışsın), senin bize doğru söylediğini bilelim ve buna bizzat tanık olalım, dediler.

Meryem oğlu İsa da Allah’ım, Rabbimiz, bizim üzerimize gökten bir sofra indir ki, bizim için, önce ve sonra gelenlerimizi için de o gün
bayram olsun, senden de bir mucize olsun.

Bizi rızıklandır, sen rızık verenlerin en hayırlısısın. Allah buyurdu ki: Ben onu sizin üzerinize indireceğim, ama ondan sonra sizden kim inkâr ederse ben ona dünyalarda hiç kimseye yapamayacağım azabı yaparım” 12 Hz.İsa ve havarilerinin gökten inen sofrayı burada yediğine ve köyün isminin de bundan dolayı Sufra Köyü olduğuna inanılır.

Mehmet Kurtoğlu Urfa Efsaneleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar