URFADA NİKÂH TORENİ
Misafir  Yazar

Misafir Yazar

Misafir Yazar

URFADA NİKÂH TORENİ

08 Nisan 2018 - 16:21

"Ay doğar ayazlanır
Gün doğar beyazlanır
Gelin olacah kızlar
Hem gider hem nazlanır"
Hala hala heey.
URFADA NİKÂH TORENİ
Nikâhı iki kısımda incelemek mümkündür. 
Resmi nikâha yörede "Saray Nikâhı" denir. Belediye Sarayı'nda yapıldığından bu şekilde isim­lendirilir. Dini nikâha ise "Hoca Nikâhı" denir.
1. Resmi Nikâh: Türk Medeni Kanunu'na göre nasıl yapılacağı tarif edilmiştir. Uygulama yurdu­muzun bütün illerinde aynıdır.
2. Dini Nikâh : Dini nikâh yapılmadan birkaç gün önce bütün akraba ve yakınları çağırmak için haber veya davetiye gönderilir.
Yörenin adetlerine göre nikâhın kız evinde ya­pılması gerekir. Kız evinde yapılmayan nikâhlar ayıp, başkasının evinde oğlanın nikâhının yapıl­ması ise oğlan evine hakaret sayılır.
Dini nikâh genellikle pazar günü erken saatlerde yapılır.
Kız evinde, oğlan evinin göndermiş olduğu malzemeler şerbet yapılarak hazırlanır. Nikâh yapı­lacak günün sabahı hoca gelir ve kendisine ayrılan yere oturur. Kız tarafının tanıdığı bir erkek kızın kendisine vermiş olduğu sözlü akit vekâletname­sine dayanarak söz sahibidir. Oğlan tarafından da bir erkek yine nikâh için damat adına nikâhlanma yetkisine sahiptir.
Hoca, vekillerden hangisinin kızın, hangisinin er­keğin vekili olduğunu sorar. Daha sonra vekiller hocanın dua ve sorularından sonra "Vekâletim he­sabiyle aldım hellallığa kabul ettim " diyerek dini esaslara göre nikâhı kıymış olur.
Son zamanlarda Belediye Sarayı'nda her iki ni­kâhın da yapıldığı görülmektedir.
DÜĞÜN
Düğünün tarafların tesbit ettiği gün ve yerde yapılmasına karar verilir. Urfa'da evlenme düğünü denince akla iki düğün gelir.
1. Avrat Düğünü, 2. Erkek Düğünü.
Gerçekte bu iki düğünü ayrı ayrı incelememizin sebebi, avrat düğünü; kız evinin hanımları ile oğlan evinin hanımları arasında yapılır. Erkek düğünü ise sadece oğlan tarafının akraba ve tanıdıklarının ka­tılmasıyla yapılır. Kız tarafından bir erkeğin yapıla­cak düğüne katılması ayıp sayılır.

Yaşar Bayboğa Yüksektepe‎

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar