URFA'YA PAŞA GELDİ" TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ
Misafir  Yazar

Misafir Yazar

Misafir Yazar

URFA'YA PAŞA GELDİ" TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ

25 Kasım 2017 - 21:49

Büyüklerimiz 'Urfa'ya Paşa Geldi.' türküsünün hikâyesini bilirler. Vaktiyle Urfa'ya bir paşa gelir. Muhtemelen bu paşa 2. Cumhurbaşkanımız sayın İsmet İnönü'dür. Paşanın Urfa'ya gelişi bir efsaneye dönüşür. Nasıl ki Harran'a suyun gelişi 'Aney kalk bir zılgıt çal, Urfa'ma su geliyor.' Türküsüyle efsaneleşmişse bu olayın hatırasına da bir türkü yakılır.
Vaktiyle vatani görevini Urfa'da yapan Vanlı bir askerden bahsedilir. Askerin adı yanılmıyorsam Hamdi Polatoğlu'dur. Bu asker aynı zamanda bir halk ozanıdır. Türkü kışlada dillendirildiği için bu Vanlı asker de bu türküyü ezberler ve bir zaman sonra o türküyle anılır duruma gelir. Askerliği bittikten sonra Van'a giden bu askerimiz davet edildiği meclislerde bu türküyü söylemeye başlar. Derken o zaman bizim muhteşem TRT'ciler Van'a gelir. Van yöresine ait türküleri derlerken ozanımızı da dinlerler ve 'Urfa'ya paşa geldi.' Türküsünü Van türküsü diye kayda geçerler. Acizlikler insanoğluna mahsustur sözü gereği; 'Paşa neden Van'a değil de Urfa'ya geldi.' diye bir soru sorasımız geliyor. Mesala 'Mardinkapı şen olur, dibi değirmen olur.' türküsü Mardin'e mi aittir. Hayır diyeceğiz, çünkü bu kapı Mardin'de değil Diyarbakır'da bulunmaktadır. Dolayısıyla türkü Diyarbakır yöresine aittir. Türk halk edebiyatı araştırmaları nesnel kriteler ve sosyolojik tahlillerden uzak olduğu için bu ucube sonuçlar doğmaktadır.
...........................................................
..............................................................
Gelelim türkümüze. Bu türküyü tekrar tekrar okuduğumuzda, içeriğine baktığımızda Van kültürünü uzaktan yakından yansıtmıyor. Türkünün içeriğindeki sosyal olay tamamıyla Urfa'yı anlatıyor.
.............................................................................
9 Ağustos 2008 01:01
Eyüp Azlal

.....................
Urfa'ya Paşa Geldi
tahta temasa geldi.
bir elim yar kolunda anam,
bir elim boşa geldi.

durmaz parmağın hani.
benim sevdiğim sensin, 
hani mendilim hani,
senin sevdiğin hani.

urfa urfa içinde anam,
kavruldum yağ içinde.
ellerin yari gelmiş,
bizimki yok içinde.

hani mendilim hani,
durmaz parmağın hani.
benim sevdiğim sensin,
senin sevdiğin hani

Yaşar Bayboğa Yüksektepe 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hüseyin çavdar
    1 yıl önce
    senın yazacagın hıkaye sokcam bu ne la urfaya paşa geldi kim ismet hıkayesı ne sozlere bak hıkayeye bak

Son Yazılar