Mustafa Baştuğ

Mustafa Baştuğ

Mustafa Baştuğ

RAMAZAN RAHMETTİR

17 Mayıs 2019 - 16:12

RAMAZAN RAHMETTİR

Allah’a şükretmek gerekir ki, Yeni bir mübarek zaman dilimine daha kavuştuk. Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinin içerisinde bulunduğu  Ramazan ayının sevincini yaşıyoruz. 

Kur’an’da zaman kavramı; vakit, sene, ay, gündüz, gece, sabah, kuşluk, ikindi,  saat ve an gibi kelimelerle ifade edilmiştir. Dini hükümlere bakıldığında namaz, oruç, zekât ve hac gibi ibadetler de zaman dilimlerine göre farz veya vacip kılınmıştır. Bu itibarla insan, hem dünya işlerini görmek hem ibadet etmek için kendisine nimet olarak verilen zamanı, çok iyi değerlendirmesi gerekir. Zira sevgili Peygamberimiz (a.s) da; iki önemli nimete işaret ederek bunlardan birinin sağlık, diğerinin boş vakit olduğunu açıklamışlardır. (Buhari; Rikak; 1)  


ALLAH, bazı gün, gece ve ayları diğerlerine göre daha faziletli kılmıştır.   Dinimizde Ramazan ayının özel bir yeri vardır. Bu ayda halkımızın inanç, ibadet ve yardımlaşma heyecanı artmaktadır.  Oruç ibadeti,  ramazan ayında yerine getirilmesi gereken bir ibadettir. Hac ve namaz gibi çok eski bir ibadettir.

 Kur’an,  orucun müminlere farz kılınma şeklini şöyle açıklıyor:  “ Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz yazıldı.  Umulur ki korunursunuz. Öyleyse sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca ) başka günlerde kaza etsin. ” (Bakara; 2/183-185)    

Oruç:  “Tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar yemek-içmek ve nefsi arzulardan uzaklaşmaktır.”  Bu tanımda orucun,   koruyucu ve eğitici bir özelliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü oruç İnsana, erdemlik ve ahlaki güzellik kazandırıyor. Olaylara karşı sabırlı ve dayanıklı durmayı telkin ediyor.  Daha şefkatli ve merhametli olmaya davet ediyor.  Açlığın ve çaresizliğin ne kadar zor olduğunu yaşayarak bizlere öğretiyor. Alışkanlıklara ve aşırılıklara karşı dirençli olmamızı sağlıyor.  Peygamberimiz (a.s) da orucun maddi ve manevi hayatımız üzerindeki etkisini şöyle açıklamışlardır:  

“Kim ramazanda Allah’a inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” ( Buhari; İman, 28)

“Herhangi biriniz oruçlu olduğu zaman artık bu kimse o gün kötü söz söylemesin ve bağırıp çağırmasın. Eğer birisi kendisine kötü söz söyler yahut sataşırsa hemen “Ben oruçluyum!” desin” (Müslim, Sıyam, 163)

“Kim yalan söylemeyi ve olumsuz davranışları bırakmazsa Allah’ın onun yiyip içmeyi terk etmesine ihtiyacı yoktur.” ( Buhari; Savm, 8) “ Oruç, insanı kötülükten alıkoyan  “koruyucu bir kalkan” dır.  (Müslim; Sıyam, 162)

YORUMLAR

  • 0 Yorum