HZ.ÖMER GİBİ YÖNETİCİ OLUN
Mustafa Çiçekli

Mustafa Çiçekli

Mustafa cicekli

HZ.ÖMER GİBİ YÖNETİCİ OLUN

03 Şubat 2019 - 18:37

SELAMUNALEYKUM.

AllahinRahmeti Bereketi Mağfireti Nuru Üzerinize olsun..
Bir yerlere adam seçerken, birilerine yetki verirken, kul hakkı söz konusu olduğunda, ceza ve mükafat dağıtırken, acaba Hz. Ömer gibi kılı kırk yarabiliyor muyuz? Sözüm elbette sadece yetkililere değil, herkese ama başta kendi nefsim olmak üzere herkese.
Recep Tayyip ERDOĞAN'a
Ondan nefret edenlerin dahi hayranlığını kazanmış reisin, tırnağı bile etmiyor birçoğu.
Millet bu uzun adamı, samimi ve sözünde sadık diye sevdi. Bizim gibi oturuyor, bizim gibi yemek yiyor, sinirlenince aynı bizim gibi giydiriyor vatan hainlerine..
Raconsa racon, siyasetse siyaset, merhametse merhamet..
Adam yaptığı herşeyin hakkını veriyor diye sevdik..
Yahu şu kadarcık örnek alsanız ne olurdu bu adamı..? Gitseniz mesela, bölgenizdeki bir hastayı ziyaret etseniz. Hayır seçim dönemi değil, herhangi bir gün. Elinize alsanız bir iki poşet erzak gitseniz bir garibanın evine, bir yetimin başını okşasanız. Şöyle tüm merhametinizle. Tüm gözlerden, kamera ve objektiflerden uzak. Yapamadınız, bu milletin seviyesine inemedi o burjuvazi egonuz..

Reis şimdi yine tek başına bu yaraya pansuman yapmanın çarelerini düşünüyor. Bu kanı dindirmenin derdinde.. Tıpkı Hz.Omer (Ra) Gibi, 
Onun döneminde istişarenin alınan kararlardaki etkisi açıkça görülmektedir. Yalakalığı sevmediği için çevresinde de yalaka insanların barınma imkanı yoktu. Dolayısıyla da objektif bir şekilde konular istişare edilir ve neticede kendi kararlarının aksine de olsa istişare sonucunda çıkan karar uygulanırdı. Uyguladığı yöntem Kuran ve sünnete uygun olduğu için Hz. Ömer’in aksi bir davranış sergilemesi zaten beklenemezdi.
Onun istişare ekibinde ashabın önde gelenleri arasında bulunan Hz. Ali, Hz. Peygamber’in (SAV) amcası Abbâs, Abbâs’ın oğlu Abdullah, Hz. Osman, Zeyd b. Sabit, Abdurrahman b. Avf, Üseyd b. Hudayr gibi isimler vardı ve ekibe başka üyelerde eklenirdi. Hatta gerektiğinde Müslüman olmayanların görüşlerine de başvurulduğu belirtilmektedir. İstişarelerde, tarafların fikirlerini özgürce dile getirirler ve Hz. Ömer onlara “Ben de sizlerden biriyim. Sizden benim karar ve görüşlerime uymanızı beklemiyorum. Elinizde hakkı söyleyen bir kitap var. Ben ne söylediysem bu kitaba göre söylemeye çalıştım. Siz de hak olan görüşü seçin ve onu tercih edin…” ifadelerini kullanırdı.
Bu zamandaki idarecileri?!..Bu koltuk budalaları mı?  Çoktan tatile çıktılar en lüksünden.. Çok yoruldular(!) çünkü...
Sevgi ve saygılarımla
MUSTAFA ÇİÇEKLİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar