SEYHANLİ ESŞEYH SEYYİD MUSTAFA
Mustafa Çiçekli

Mustafa Çiçekli

Mustafa cicekli

SEYHANLİ ESŞEYH SEYYİD MUSTAFA

18 Ekim 2017 - 18:27

HAKKI TANIYAMAYAN HIRSIZLAR...

Âlemlerin yaratılma sebebi Hz. Muhammed Mustafa buyuruyor ki "Ben ilim şehriyim. Ali de onun kapısıdır. İlim isteyen kapıya gelsin’’ 

Bu söze rağmen başka yere gidip ilim almaya çalışanlara şaşar insan. Ehli Beyt yolunun muhalifleri bu sözü hadis kitaplarında naklediyorlar ama ne anlama geldiğini kendileri de bilmiyorlar. Büyük olasılıkla yanlışlıkla kendi kaynaklarında kullanmışlardı bu hadisi. Çünkü bu sözü nakleden muhalif tüm gruplar ve yolların en önemli kaynak kitaplarında İmam Ali’den ve Ehli Beyt’in kendisinden çok az bir miktar hadis nakledilmiştir. Dene bilir ki yemekte ki tuz kadar bir ölçüde kullanılmıştır bu sözler. 

Allah’ın Kur’an’da dediği gibi düşünen ve akleden için bunda çok büyük hikmet vardır. İnsanların ne kadarda azı düşünür ve kavramaya çalışır. Tüm Peygamberlerin en üstünü ve son Peygamber olan Hz. Muhammed ben ilim şehriyim. Ali de onun kapısıdır diyor ve İmam Ali’nin kendisinden sonra ki yol gösterici Hak yol olduğunu insanlara anlatmaya çalışıyor. Ama nefsi ile yaşayan ve Adalete katlanmaktan aciz olanlar bunu elinin tersiyle itiyorlar. 

Bilmelidirler ki Allah dilediğini kemale erdirecek ve hükmünü uygulayacaktır. İlim isteyen kapıya gelsin buyurdular Allah’ın elçisi. Çünkü şehre ancak ve ancak kapıdan girilir. Kısacası şöyle denebilir Peygamber ev sahibidir. İmam Ali onun kapısıdır. Eve kapıdan girmeyen hırsızdan başkası değildir. İlmi ve hak yolu başka yerde arayan ancak hırsızdan medet ummuştur. Ne mutlu Evin sahibine ve varisi İmam Ali’ye uyana hem bu dünya da hem ahiret yurdunda. Ne yazıktır ki Evin sahibinden sonra hırsızın peşine takılıp gidenlerin hem dünyasına hem ahiretine…..

Selam ve saygılarımla..

Şeyhanlı EsŞeyh Seyyid Mustafa Çiçekli

Son Yazılar