Avrupa, DAEŞ/IŞİD'li teröristleri el üstünde tutuyor!
Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Avrupa, DAEŞ/IŞİD'li teröristleri el üstünde tutuyor!

26 Şubat 2019 - 23:00

Kel ölünce sırma saçlı, kör ölünce badem gözlü olur”muş.  IŞİDliler ölünce ne oluyor acaba? 

Donald Trump âlem adam.

Dobra mı dobra. 

İçten pazarlıklı değil. Bir gece ansızın çıkıp, Avrupa ülkelerine; "Suriye'deki IŞİD üyesi vatandaşlarınızı geri alın" çağrısı yapmıştı.

İngiltere, Fransa ve Almanya dahil olmak üzere Suriye’de yakalanan IŞİDmahkumlarını kendi ülkelerinde yargılanmaları için geri almadıkları gerekçesiyle eleştirmiş, “Bunun alternatifi iyi bir alternatif değil. Bunları serbest bırakmak zorunda kalabiliriz” sözleriyle de uyarıda bulunmuştu. Ancak TrumpSuriye’ye giderek orada IŞİD militanlarıyla evlenen Amerikalı kadınlardan söz etmemişti.

Trump’ın niyetinin deşifresi  Avrupa'ya gözdağı…

Avrupa ülkeleri, geri dönen IŞİD militanlarını alma konusunda  çok da istekli değiller. Çünkü terör örgütüne desteklerinin veya en azından nasıl müsamaha gösterdiklerinin yargılama aşamasında ortaya çıkmasından endişe ediyorlar. Bu nedenle salağayatıyorlar.  

ABD'nin Suriye'deki yeni stratejisini anlamakta zorlanan Avrupa birliği ülkeleriTrump’ın, Suriye'den çekilme kararıyla terörizmin dağılma etkisi yaşayacağını yani merkezden etrafa doğru bir  yayılmanın başlayacağını düşünüyorlar. Bu kararın bölgenin gerçeklerine uymayan stratejik bir hata olduğunda ısrarlılar.

Terör piyasası arz talep dengesi…

IŞİD'e geçtiğimiz yıllarda ABD ve Avrupa ülkelerinden  gelen 30 bin civarında yabancı savaşçının katıldığı tahmin ediliyor. 

Şimdi Irak ve Suriye'den çekilmek zorunda kalan bu kişilerin döndükleri ülkelerdeintikam saldırılarına girişebilecekleri kaygısı var.

Terör örgütünden kalan kadrolara ne olacağını ya da bu kadroların ne yapacaklarını kestirmek kolay değil! 

Bu nedenle, terör örgütüne insan kaynağı, finans ve lojistik destek sağlayan ülkeler açısından IŞİD'in geleceği kritik önem taşıyor. Korkuları büyük!..

Çünkü rüzgar ektiler, fırtına biçeceklerini de çok iyi biliyorlar.

Türkiye sınırları gayya kuyusu gibi ne giren ne çıkan görünüyor?

Çok sayıda IŞİD’li teröristin örgütten ayrıldıktan sonra 822 kilometrelik Suriye-Türkiye sınırını geçerek yoklara karışması söz konusu. 

Türkiye sınırı, günümüzde önceki yıllara kıyasla çok daha sıkı bir şekilde denetleniyor olsa da bölgenin coğrafi özellikleri ve etkin/köklü insan kaçakçılığı şebekeleri için sınır elekten farksız. 

Ayrıca ABD ve Avrupa orijinli Türkiye'nin sınır bölgelerinde faaliyet gösterensözde insani yardım örgütleri, insan hakları savunucularının, Türkiye genelinde uzun süredir yerleşik yapılanması var. Buna bir de terör örgütlerinin dayanışmasıeklenince, ortaya çıkan destek ağı; bu  yabancı  terörist unsurların Suriye'den gizlice tahliyesinde kilit rol üstleniyor.

Terör örgütlerinin dayanışması; IŞİD / PKK-PYD işbirliği…

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri büyük ölçüde PKK/PYD unsurlarından oluşuyor. Geri kalan kısmı ise  Blackwater gibi ABD özel güvenlik şirketlerininparalı askerleri. Bu arada, ABD özel kuvvetlerinden askeri danışmanları es geçmeyin.

SDG/PKK/PYD'nin Suriye'de sözde terör örgütü DAEŞ/IŞİD ile savaşıyorgörünmesine aldanmayın. Daha önce belirttiğim gibi, ABD istihbaratı, miadı dolan terörist unsurları, ihtiyaç duyduğu Ukrayna'dan Afganistan'a, Yemen'denKafkaslar’a ve Uzakdoğu Asya'ya kadar geniş coğrafyadaki çatışma bölgelerine taşıyor. Yani Suriye'de IŞİD hedeflerine  operasyon yürüten SGD işin kamuflajı.

Geçtiğimiz günlerde, Hatay'da zaman ayarlı bomba yüklü bir kamyon, güvenlik güçlerince yakalanmıştı. Terörle mücadele birimlerinin, kamyon sürücüsünü sorgusunda sözünü ettiğim işbirliğinin detayları ortaya çıkarılmıştı.

Kamyon sürücüsü DEAŞ'lıydı. 

Kamyonu bir büyükşehire (muhtemelen başkent Ankara) götürdüğünü itiraf etti. Asıl can alıcı, dudak uçuklatan  ayrıntı;  SGD'nin elinde tuttuğu 100 DEAŞ'lı teröristin serbest bırakılması karşılığında PYD/PKK talimatı doğrultusunda, PYD'nin  temin ettiği  bombanın yine PYD'nin hedef belirlediği bir büyükşehirde patlatılmasıydı.  

Irak, Ürdün ve İsrail üzerinden çıkarılan teröristler, sorunlu çatışma bölgelerine planlı şekilde taşınıyor…

ABD istihbarat örgütlerinin hazırladığı raporda, IŞİD'e katılmış yabancıların bir kısmının Suriye ve Irak'ta kalacağı öngörülüyor. Bazılarının Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Sina Yarımadası, Kuzey Kafkaslar, Ukrayna, Doğu Asyave  Afganistan'a hatta Myanmar ve Filipinler’e taşındığı biliniyor. Ukrayna'da kurulan Kırım Tatar Taburu’na katıldıkları söylentileri de yabana atılmamalı.

Örgütün Libya'da da güçlü bir yapılanması mevcut. Nitekim ABD, geçen yıl bu ülkedekiIŞİD’li terörist sayısının 6 bin 500'e ulaştığını  bildirmişti. Adamlar, sanki her birineçip yerleştirmiş de adım adım takip ediyorlar.

ABD destekli DSG yakalıyor, taksimi ihtiyaç duyulan çatışma bölgesine göre CIA ajanları yapıyor…

Amerika’nın desteklediği Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’in elinde kalan son bölgede yürütülen operasyonda sona yaklaşırken gözaltına alınan yabancı savaşçılarve ailelerinin akıbeti, hem Amerika hem de Avrupa’da tartışma konusu oldu.

IŞİD’in en önemli kentleri Musul ve Rakka’yı 2017’de kaybetmesinin ardından Fırat Vadisi bölgesindeki Bağuz, örgütün en son kalesi haline gelmişti.

Suriye Demokratik Güçleri ile Irak ordusu arasında yapılan anlaşma gereği, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ilk partide 150'den fazla Iraklı IŞİD üyesi ve aileleriniIrak ordusuna teslim etti. Anlaşmaya göre, toplamda 502 IŞİD üyesi ve ailelerininIrak'a gönderilmesi planlanıyor. Ancak teslim edilenlerin tamamı sivillerden oluşmuyor. Aralarında Iraklı yabancı teröristler de var.

Avrupa’yı ateş aldı, ateş bacayı sardı…

Avrupa'dan IŞİD'e katıldığı tahmin edilen 6 bin civarında “cihatçı”nın geri dönme ihtimali birçok Avrupa ülkesi için büyük bir güvenlik tehdidi  algısı yaratıyor.

Nasıl yaratmasın?

IŞİD'in "halifelik" ilan ettiği 2014'den bu güne, Batı ülkelerinde gerçekleştirilen saldırılara karışanların beşte biri, savaş deneyimi kazanmış eğitimli teröristlerden oluşuyor. 

Terörist kayırmada İngiltere örneği…

İngiltere İçişleri Bakanlığı, geçen yıl Suriye ve Irak'tan dönen 400 kadarİngiltere vatandaşı cihatçıdan sadece 54'ünün yargılanıp hüküm giydiğini açıkladı.

Dört yıl önce, İngiltere’nin başkenti Londra’dan Suriye’ye giden ve orada IŞİDmilitanlarıyla evlenen kadınlardan biri olan Shamima Begum de uluslararası basına verdiği röportajda, yeni doğan bebeğiyle birlikte İngiltere’ye dönmek istediğini ifade etmişti.

Ancak İngiltere, Shamima Begum’ün İngiltere vatandaşlığının iptal edileceğini duyurdu. İngiltere İçişleri Bakanlığı, Shamima Begum’ün ailesini konuyla ilgili olarak mektupla bilgilendirdi.

Suriye’nin kuzeydoğusunda bir mülteci kampında kalan Shamima Begum, geçtiğimiz hafta bir erkek bebek dünyaya getirmişti.

Shamima Begum’ün yeni doğan çocuğunun İngiltere vatandaşlığı üzerinde hak iddia etmesi olasılığı bulunuyor. İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, parlamentoda yaptığı konuşmada “Çocuklar acı çekmemeli. Bir ebeveyn, İngiltere vatandaşlığını kaybediyorsa bu çocuklarının haklarını etkilemez” ifadelerini kullanmıştı.

.

Ömür Çelikdönmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar