Gül ve Davutoğlu'nun yol arkadaşı Prof. Beril...
Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Gül ve Davutoğlu'nun yol arkadaşı Prof. Beril Dedeoğlu'nu beyin kanaması öldürdü

17 Mart 2019 - 17:36

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun yol arkadaşı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nu beyin kanaması öldürdü...

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları Üyeliklerine Yapılan Atamalar Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/196), 9 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandığında bazı isimler, özellikle güvenlik uzmanları ve stratejistler tarafından sürpriz olarak görülmüştü.  Sosyal hayatlarında bir araya gelmesi imkansız isimlerin kurula atanması uzun süre tartışıldı.

"Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu" Ankara / Londra eksenli mi?

Bahse konu kararla, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliklerine;Adnan Tanrıverdi (Emekli Tuğgeneral), Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr.Çağrı Erhan, Prof. Dr. Gülnur AybetProf. Dr. H. Beril Dedeoğlu, Doç. Dr. İbrahim Kalın, İlnur Çevik, Dr. İsmail Safi, Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, Prof. Dr. Seyit Sertçelik atanmıştı. Hatta bazı kendini bilmezler bu komisyondaki isimleri fazla Pan-Britanist  bulduklarını gündeme taşımıştı.

İşte o üyelerden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, dün vefat etti.

28 Şubat'ta “baloncuk patlaması” nedeniyle beyin kanaması geçiren Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu,Şişli, Florence Nightingale Hastanesi'ne kaldırılmış ve burada başarılı bir ameliyat geçirdiği açıklanmıştı.

Beril Dedeoğlu13 Mart 2019 Çarşamba günü tam iki kez öldü. İlk ölüm haberi geri çekildi, hatta yalanlandı ama aynı günün gecesinde, yeniden öldüğü haberi servis edildi.

Başarılı bir akademisyen, iyi eş, özverili anneydi…

58 yaşında hayata veda eden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, 1961 Ankara doğumluydu.

Doğduğu yıl babası Mustafa Altan Gümüş, “Dr. Jeolog” kadrosuyla Maden Tetkik Arama'da göreve başlamıştı.

Beril Dedeoğlu, İlk okul birinci sınıfı Ankara'da diğer sınıfları da  Trabzon'da  okudu. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı.

Takvim yaprakları 1986'yı gösterdiğinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden başarıyla mezun olmuştu.

Talihi yaver gitti, daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılındaGalatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde başladı. Akademik kariyerinde hızla ilerledi.

1999 yılında doçent2005 yılında profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi. 

Bir dönem Kadir Has Üniversitesi'nde ders verdi. Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitabı ve makalesi yayınlandı. 

Dedeoğlu’nu Abdullah Gül YÖK üyesi, Ahmet Davutoğlu bakan olarak atadı…

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı.

2015 yılında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetindeAvrupa Birliği Bakanı olarak görev yaptı.

Çözüm sürecinde Akil heyetine seçildi orta Anadolu'yu karış karış taradı…

Dedeoğlu, çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan "âkil insanlar" panelinin üyesi sıfatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirmişti.

Erdoğan, Dedeoğlu'nu Ege Üniversitesi Rektörü olarak atadı…

28 Şubat 2017 tarihinde, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun’un yerine Ege Üniversitesi Rektör vekili olarak atandı.

Aydınlık gazetesi, Beril Dedeoğlu'nun “FETÖ’cülerle işbirliği” iddiasını gündeme taşımıştı…

15 Mayıs 2017 tarihli Aydınlık’ta Ege Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun, FETÖ/PDY’nin organizasyonlarından “Abant Platformu’nun yönetim kurulu üyesi” olduğu haberi yayınlanmıştı. 

Haberde, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun FETÖ’nün yayın kuruluşları olduğu gerekçesiyle kapatılan Today’s Zaman’da yazdığı, Samanyolu veMehtap TV’de program yaptığı,  Abant Platformu’nun istikrarlı bir üyesi ve yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilmişti. Dedeoğlu, Hrant Dink'in kurduğu Agos Gazetesi'nde de yazmıştı.

16 Eylül 2013’te İzmir'de vefat eden, aslen Kastamonu İnebolulu, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş'ün kızı olan Hatice Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesiydi.

Beril Dedeoğlu, en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ileGüvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’nda görevlendirilmişti.

Beril Dedeoğlu, İngilizlerin kurduğu Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde vefat etti…

Florence Nightingale Hemşire Mektepleri ve Hastaneleri Vakfı 1854 Kırım Harbisırasında yaralanan askerlerin tedavi ve bakımı için kurulmuştu.

Prof. Dr. Hatice Beril Dedeoğlu’nun, beyin kanaması sonrası kaldırıldığı hastanede son nefesini verdi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre, 27 Şubat’tan itibaren baloncuk yırtılmasına bağlı beyin kanaması tanısıyla hastanenin yoğun bakım ünitesinde tetkik, tedavi ve takipleri yapılan Dedeoğlu'nun genel durumunun 12 Mart'ta kötüleştiği, 13 Mart günü “Beyin ölümü tanısı” konulduğu, aynı gün saat 20.40’ta da vefat ettiği ifade edildi.

.

Ömür Çelikdönmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar