Hakan Fidan yoruldu MİT Başkanlığına yeni isim aranıyor!
Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Hakan Fidan yoruldu MİT Başkanlığına yeni isim aranıyor!

26 Ağustos 2018 - 17:24

Bayram sonrası TV ekranlarından toplam trafik kaza raporunu dinlemeye alıştık. Kaç kişi öldü kaç kişi yaralandı, haber sunucuları üzüntülü jest ve mimiklerle nasıl olsa anlatacak. Keşke hiç kaza olmasın! Dua ve temennimiz odur ki; ölü ve yaralılar listesinde tanıdıklarımız yer almasın.

Bayram tatili nedeniyle başkent kulislerinden uzakta olmama rağmen sağolsun bazı dostlar sayesinde yeni gelişmeler, ajansların gündemine düşmeden benim bilgi havuzuma düşüyor. 

Bayram sonrası Türkiye sürpriz gelişmelere gebe.

REFAH PARTİSİ YEREL SEÇİMLERE YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR!..

Uzun süredir Erbakan Vakfı’nın il ve ilçe temsilcileriyle istişare toplantıları düzenleyen vakfın Genel Başkanı Fatih ErbakanRefah Partisi’nin kuruluşunu tamamladı.

Yeni Refah Partisi’nin, Mart 2019’da yapılacak mahallî idareler seçimine yetişmesine çalışılıyor.

AK Parti’de İskenderpaşa kökenli bir huruç girdabına kimler kapılacak birlikte göreceğiz.

Fatih Erbakan’ın Refah Partisi ile İskenderpaşa cemaatinin yeni siyasi zemin için hareketliliğini birlikte mi okumalıyız bilemiyorum!

Diğer gelişmeler neler olabilir?

SUUDİ GAZETESİ MANŞETİ… İYİ PARTİ, TSK, CHP... 

Türkler için felaket tellallığı yapmayı görev edinen, Suudi Arabistan’da yayın yapan Suudi Kraliyet Ailesine yakınlığıyla bilinen Ukaz gazetesi “Türkiye’de darbe olabilir” manşetini attı!

Ahmet Avad imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye’deki ekonomik gidişatın kötü olduğu ve ülkenin ciddi bir ekonomik krizden geçtiği ve Türkiye’de bir darbe gerçekleşeceği ileri sürüldü. 

İyi Parti’de yaprak dökümü devam edecek. 

TSK, Suriye’den sonra terör örgütünün ocağına incir ağacı dikmek için Kandil - Sincar hattında operasyonları sıklaştıracak. 

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnceKemal Kılıçdaroğlu’nu koltuğundan indirmeyince rahat etmeyecek. MHP’den İyi Parti’ye uzanan benzer sürecin İnce önderliğinde CHP'de yaşanması bekleniyor. 

İnce’nin anne tarafından çok üst düzey bir akrabasının bu oluşuma maddi ve manevi destek verdiği sır olmaktan çıktı. 

HAKAN FİDAN’IN ERDOĞAN’DAN AFFINI İSTEDİĞİ İDDİASI...

Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçildiği günden itibaren Ankara’nın karanlık dehlizlerinde en çok merak edilen konulardan birisi de; MİT Başkanı Hakan Fidan’ın “Tamam mı devam mı” diyeceği?

Belki bundan olsa gerek, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın bugünlerde en çok Mümin Sarıkaya’nın “- Ben yoruldum hayat gelme üstüme,
Diz çöktüm dünyanın namert yüzüne,
Gözümden gönlümden düşen düşene”
 türkü sözünü mırıldandığı söyleniyor. 

Bazen de “-Baharı beklerken ömrüm kış oldu
Gözümde her zaman biraz yaş oldu
En güzel duygular bana düş oldu
Yorgunum dostlarım yorgunum artık
Vefasız yıllara dargınım artık”
 şarkısını terennüm ediyormuş. Neden acaba?

Hakan Fidan’ın İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Milli İstihbarat Başkanlığı’na (MİB) dönüştürülme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, “Çok yoruldum, artık ayrılmak istiyorum gibi…” ifadeleri kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan affını istediği iddia edildi. 

FİDAN SONRASI MİT BAŞKANLIĞI İÇİN KULİSLERDE GEÇEN 6 İSİM

 

Başkent kulislerinden hareketlendiren bu söylentiyle gözler, Hakan Fidan sonrası MİT başkanını aramaya başladı.

İkisi kurum içinden, biri kuruma TSK’dan intikal, üçü ise şu anki TSK kadrolarından olmak üzere altı adaydan söz ediliyor.

Kurum içinde Çelik soyadını taşıyan ikisi de Başbakanlık kökenli iki başkan yardımcısı mevcut.

 

Teknik istihbarattan sorumlu müsteşar yardımcılığına getirilen Cemalettin ÇelikTİB tasfiye olduktan sonra Ulaştırma Bakanlığı’nda danışman olarak görev yapmıştı.

Eski TİB Başkanı olan Çelik, teşkilata dönerek TİMY’nin başına geçti. 

Ancak bahse konu başkan adayı; MİT Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK) ve Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nden (MİKM) sorumlu müsteşar yardımcısı Yavuz Çelik. Teşkilata atanmadan önce; Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısıydı.

Yavuz Çelik, 1 Ocak 1975 Çorum Osmancık doğumlu. 

 

Lisans eğitimini 1997’de Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamlayan Çelik; 1999’da Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğünde Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 

2003 yılına kadar bu görevi yürüten Çelik, aynı yıl Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğüne Başbakanlık Uzmanı olarak atandı. 

2009’da Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Çelik, 2011’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

Stratejik Planlama Yürütme Kurulu ile İç Kontrol İzleme ve Yönlendirme Kurulu üyeliklerinde ve kriz yönetim merkezi çalışmalarında bulunan Yavuz Çelik, Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Süreci (2007), Bir Kamu Yönetimi Kurumu Olarak Başbakanlık Teşkilatı (2007), Türkiye’nin Demokratikleşme Süreci ve Karşılaşılan Sorunlar (2007), 1982 Anayasasına Göre Anayasanın Değiştirilmesi, Başbakanlık Uzmanlık Tezi (2002), Tüzel Kişilik Açısından Vakıflar ve Türkiye Diyanet Vakfı (1997), Türkiye’de Seçimler ve Propaganda Çalışmaları (1995) konularında da araştırmalar ve yayınlarda bulundu.

Yavuz Çelik, İngilizce biliyor, evli ve iki çocuk babası. 

EMEKLİ ALBAY KEMAL ESKİNTAN DARBE GECESİNDE...

Kurum içinden Teşkilat başkanlığına ismi geçen bir başka güçlü aday ise halen Özel Faaliyetler sorumlusu emekli albay Kemal Eskintan.

Bir rivayete göre eski Kara Kuvvetleri Komutanlarından Orgeneral Aytaç Yalman’ın akrabası. S.S. Yurtkent Ankara Villaları Konut Yapı Kooperatifi’nin 17 Haziran 2015 tarihli toplantı tutanağında yönetim kurulu yedek üyesi görülüyor.

2 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da ölen, 57. Hükümet’in içişleri bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Eylül 2001’de Suriye İçişleri Bakanı Mohammed Harba ile “işbirliği anlaşması” ve “geri kabul anlaşması” imzaladığında kendisi ile Şam’a giden heyette İstihbarat Yüzbaşı Kemal Eskintan da yer almıştı. 

İran istihbaratını yakından tanıyor. 

Teşkilata intisabı Hakan Fidan’ın önce müsteşar yardımcısı sonra müsteşar olduğu döneme rastlıyor. 

Teşkilat hiyararşisinde önce Koruma Daire Başkanı oldu. 

Hakan Fidan, Erdoğan tarafından 2010’da istihbarat teşkilatının başına getirildiğinde, Fidan da Eskintan’ı seçkin ekibine dahil etti.

Eskintan’ın ordudan sonra yeni görevi VİP derecesindeki stratejik makamlarda görev yapan üst düzey devlet memurlarının can ve mal güvenliğini sağlamaktı.

TSK’dan Albay rütbesiyle emekli olmadan önce, Ortadoğu masasına bakıyordu. 

İyi derecede İngilizce ve Arapça biliyor. 

Suriye’deki Arap aşiretlerle temaslarda onun emeği çok. 

Özellikle Şammar aşiretiyle güçlü bağlantıları var. 

PYD eski eşbaşkanı Salih Muslim’le Hakan Fidan’ı bir araya getirmesiyle tanınıyor. 

Eskintan’ın 2011’den bu yana Tunus ve Libya’dan Mısır ve Suriye’ye uzanan "Arap Baharı" devrimlerinde rolü çok büyük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı nedeniyle kurum içindeki ulusalcı kanadın tenkitlerine aşina. 

Şu an 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ve eşini sağ salim evine ulaştıran da Eskintan.

Nasıl mı?

15 Temmuz darbe gecesinde, Zekai Aksakallı’yı almaya gelen koruma aracına saldırı oldu ve ÖKK Komutanı ile araç buluşamadı.

 Bunun üzerine MİT’ten Kemal Eskintan’ı arayan Aksakallı, kışlayı darbecilerden temizlemek üzere giden arkadaşları için silah ve mühimmat talebinde bulundu. 

MİT, talebi onayladı.

Saat 10.38’de Zekai AksakallıMİT yetkilisi Kemal Eskintan tarafından sağlanan zırhlı araç ile kışlaya gelerek emir-komutayı yeniden eline alabildi.

TSK KADROLARINDAN MİT’İN BAŞINA KİMLER GELEBİLİR?..

TSK kadrolarından MİT başkanlığı için ismi geçen üç isim ise Tümgeneral Levent Ergün, Tümgeneral Mustafa Oğuz, Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı.

Kurum dışından MİT başkanlığına düşünülen Tümgeneral Levent Ergün kim?

 

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde PKK’ya yönelik olarak 14 Mart günü başlayan ve 81 gün süren iki tuğgeneralin yönettiği operasyonun ilk bölümünde, 60 şehit verilmesine rağmen terör örgütünün etkinliği nasılsa bir türlü kırılamamıştı. 

Bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emri ile göreve Balyoz davasından 13 yıl hapse mahkum olan Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Levent Ergün getirilmişti.

Bölgedeki generaller ise, "O Balyoz sanığı" diyerek bu görevlendirmeye karşı çıkmışlardı. 

Ancak Ergün, 21 günde ilçeyi teröristlerden temizledi, terör örgütünün bölgedeki etkisini kırdı attı. 

Ergün’e karşı çıkan generaller ise, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’den tutuklandı. 

Ergün de Ankara’ya önemli bir göreve atandı ve Genelkurmay Harekat Planlama Daire Başkanı oldu. 

Balyoz davasından 13 yıl 4 ay hapse mahkum edilen ve ikinci kez yargılama sonucu beraat eden Tuğgeneral Levent Ergün2015 Yüksek Askeri Şura’da generalliğe terfi etmişti. 

Ergün, Albay rütbesinde ve KKTC’de 49. Alay Komutanıyken, Balyoz davasına adı karıştırılmış, plan seminerine katılmadığı halde yurda gelerek teslim olmuştu. 

Muhtemel MİT başkanlığı için adaylardan Tümgeneral Mustafa Oğuz hakkında çok detaylı bilgi yok. 

ORG. BÜYKANIT VE BAŞBUĞ’UN MAİYETİNDEN MUSTAFA OĞUZ...

İstihkam Kurmay Albay Mustafa Oğuz, İS.1985-5, 2004, 30.08.2014 tarihinden geçerli olarak Tuğgeneralliğe terfi etmişti.

Genelkurmay’da İletişim Daire Başkanlığında bulundu. 

O dönemde, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ve sonrasında İlker Başbuğ’un yakın maiyetinde görev yapan Oğuz; Haziran 2007’de “Askerler Güneydoğu’ya yeterli eğitim almadan gidiyor o yüzden şehit oluyor” iddiaları üzerine, askerlerin nasıl bir eğitimden geçtiğini göstermek için Türkiye’nin önde gelen gazetecilerini ve televizyoncularının Eğirdir Dağ ve Komando Okulu ve Eğitim Merkezi’ne davet edilmesini organize etmişti.

Genelkurmay İletişim Dairesi Başkanı Kurmay Albay Mustafa Oğuz, Mart 2007’de medyaya sızdırılan ve Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Kurmay Albay Mustafa Oğuz tarafından hazırlanan, “Akredite Basın ve Yayın Organları Yeniden Değerlendirmesi” başlıklı rapor; ortalığı karıştırmış, Genelkurmayda köstebek avı başlatılmıştı. 

2 Ağustos 2017 tarihli Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında kararı alınan, görev süresi 1 yıl uzatılan ve görevine devam eden general ve amiraller arasında Mustafa Oğuz da yer almıştı. 

Oğuz; 3 Ağustos 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı’nda alınan kararla, tuğgenerallikten tümgeneralliğe terfi etti.

CHP’Lİ BABANIN OĞLU AHMET ERCAN ÇORBACI...

Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı; Korgeneral Zekai Aksakallı, 2. Kolordu Komutanı olarak Çanakkale Gelibolu’ya atanmasının ardından boşalan Özel Kuvvetler Komutanlığına 2. Özel Kuvvet Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı getirilmişti. 

Tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı, 2014 YAŞ kararlarıyla Albaylıktan Tuğgeneralliğe terfi etmişti. 

Askerlik hayatı komando olarak geçen Ercan Çorbacı, ihtisas kurslarını başarı ile tamamladı. 

Ercan Çorbacı, Özel Kuvvetlerde uzun süredir görevini yürütüyor.

Evreşe – Çanakkaleli. 

Babası Recai Çorbacı, emekli öğretmen. Birkaç dönem CHP belediye meclisi üyeliği yanı sıra Evreşe ve Yöresi Eğitim, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin yöneticiliğinde bulundu. 2016’da CHP belediye meclis üyesi olan Recai Çorbacı’nın aracının lastikleri kesilmişti.

Son söz; “Altı pehlivan çıktı meydane -hepsi birbirinden merdane- kavak ağacından odun, her ananın doğurduğu pehlivan olmaz.”

 

Ömür Çelikdönmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar