Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Nasreddin Hocanın eşeği ve Türk Lirasına Londra çengeli

27 Mart 2019 - 22:15

Döviz ve TL faizlerini bir süredir baskılayan TC Merkez Bankası önce finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararını aldı. Geçtiğimiz Cuma günü tırmanışa geçen döviz kuru ile ilgili olarak piyasalarda gözlenen oynaklık ve "sağlıksız" fiyat oluşumlarına yakından takip ve müdahale ediyor.  

Sonuç mükemmel!

Türk Lirası'nda yaşanan hızlı değer kaybının ve oynaklığın önüne geçmek için bankaların "swap" işlemlerini kısıtlamış olması yabancı yatırımcıyı zora soktu.

Türkiye; yerel seçimlere günler kala, yabancı yatırımcılar için Türk Lirası (TL) satmayı neredeyse imkânsız hale getirdi. 

İngiliz finans piyasası Londra borsası üzerinden Türkiye’ye karşı ne yapmak istiyor?

13 Ağustos 2018 günlü yazımda, “Türk Lirasına döviz karşısında değer kaybettiren ana güç ekseni nihayet anlaşıldı. ABD merkezli Morgan Stanley ve Londra. Trump’ın en büyük düşmanı FED ortağı bankerler. Türkiye’ye karşı yapılan dolar operasyonu da bu bankerlerin işi” belirmesinde bulunmuştum.

O günden bu güne değişen bir şey yok gibi.

 

Türk Lirası'ndaki sert değer kaybının ardından yabancı bankaların TL elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında, Türk bankaların yasal sınırların da oldukça altında TL sağlama eğilimi neticesinde gecelik faizler hızla yükseldi. 

Londra swap piyasasında TL için ana fonlayıcı konumundaki Türk bankaları işlemlerini; önümüzdeki günlerde yasal limit olan yüzde 25'in oldukça altında kalması için şekillendirdi.  

Türkçesi şu; 

Türk para bürokratları, yabancı sermayenin ucuz Türk lirası toplamasını ve Türk ekonomisi üzerinde baskı oluşturmasını engelledi. 

Ekonomik krizin tetiklemesi beklenilen toplumsal olayların önüne geçildi ve dünkü yazımda belirttiğim NATO’nun Türkiye’yi işgal gerekçesi ortadan kaldırıldı.

24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleritarafından düşürülmesinden sonra Davutoğlu hükümetiNATO anlaşmasınıhazırlamıştı. 

Türkiye’nin yurt dışı son para operasyonu nasıl başladı? 

Londra swap piyasasında getiriler geçen hafta gecelik vadede yüzde 22, haftalık vadede yüzde 24 civarında seyrederken birden beklenmedik bir gelişme oldu vegecelik vadede yüzde 230, haftalık vadede ise yüzde 120 seviyeleri görüldü.

Swap/Takas (para değişimi) faizlerindeki yükselişte; 2018 yaz aylarında kurun tarihi zirvelerini test ettiği dönemde BDDK'nın Türk bankalarının yurt dışında TL swap piyasasına sağlayabildiği likiditeyi özkaynağın yüzde 25'i ile sınırlayan kararı ve bankaların bu sınırın da altında kalacak şekilde işlemlerini düzenleme eğiliminde olması belirleyiciydi.

Londra swap piyasasından TL likidite elde eden yabancı bankalar; bu likiditeyi zaman zaman spot piyasada TL'nin değer kaybedeceğine yönelik yeni pozisyon almak için kullanılıyordu.

BDDK'nın kararı ve Türk bankalarının eğilimi, piyasadaki likiditeyi azaltarak TL'nin maliyetini yükseltti.

Yabancılar için TL maliyetindeki artış ve TCMB'nin Cuma gününden attığı adımlarTL’deki değer kaybını sınırlayan önemli etkenler oldu. Cuma 5.84'e tırmanan dolar/TL,  5.47'ye kadar geriledi. 

TC Merkez Bankası İngilizlerle aynı görüşte değil…

Kimi ekonomi uzmanlarına göre, Londra swap piyasasında yaşanılan hareketliliksanıldığı gibi Türk ekonomisine destek çıkışı amacı taşımıyor. Bu nedenle TCMB ileLondra arasında Dolar/TL üzerinden ciddi bir savaş yaşandığı ortada.

Faiz-swap üzerinden yürütülen savaş tam gaz devam ediyor.

Londra, long (Uzun) pozisyonunda ısrarcı ama TCMB   bürokratları Londra ile aynı görüşte değil. 

Çünkü Londra finans odakları ilgili paritenin değerinin artacağı düşünülerek alış yapılması veya yabancı yatırımcıların elindeki yatırımın tutulması durumunun devamında ısrarcı.

İngiliz finansörler, uzun vadede Türk lirasının değer kazanacağını öngörüyor(!)

Nasreddin Hoca fıkrasıyla İngiliz bankerlere cevap…

Memlekette bir sene kıtlık olmuş; arpa, buğday kalmamış. Kış da gelip çatmış.Nasreddin Hoca, eşeğinin her gün arpasını azaltmaya ve hayvanın günlük payından kesmeye mecbur kalmış.

Her gün birer parmak eksilen arpa, son zamanlarda iyice azalmış. 

Hoca hayvana yem verirken onunla konuşur gibi yaparmış;

“-Aman benim emektar eşeğim, sakın açlıktan ölme. Senin için on dönüm yonca ektirdim. Hele bir bahar gelsin, hepsi de senin olacak, bol bol yonca yiyeceksin. Yalnız şimdi biraz tasarruf etmemiz lazım.” deyip, arpayı günden güne azaltırmış.

Buna alışamayan eşek günden güne zayıflamış, iskeleti çıkmış ve bir sabah Hoca, ahıra girince eşeğin ölüsüyle karşılaşmış, 

“-Vah zavallı eşeğim vah… Tam tasarrufa alışmıştın ama ecel sana zaman tanımadı. Yemyeşil yoncalara hasret gittin.” demiş.

İşte İngilizler de bize affedersiniz ama “Hoca Nasreddin’in eşeği” muamelesi yapıp,semer vurmak modundaydı şimdilik avuçlarını yaladılar.

 

Ömür Çelikdönmez,

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar