Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Türk Cumhuriyetine Atlantikçi Eksen Arayışı

03 Aralık 2019 - 12:41

Türk Cumhuriyetine Atlantikçi Eksen Arayışı

İstiklal Harbi yıllarını hatırlayın. Savaş sadece düşman işgaline değil yokluğa karşı da verilmedi mi?

Ankara Hükümetinin en zorlu günlerinde Moskova merkezli Bolşevik rejiminin politik desteğini küçümsemeyin.

Bu dayanışma hiç aksamadan sürdürüldü. Soğuk savaş döneminde dahi Türkiye Atlantik ekseninde yer almasına rağmen Sovyet Rusya’nın tekerine çomak sokmadı.

Sovyet Rusya’da NATO üyesi Türkiye’yi diğer üyelerden farklı değerlendirdi. Türkiye’nin sanayi hamlesine teknolojik katkı sundu.

Demek isterim ki Türkiye; NATO içinde ABD ve Avrupa ile ilişkilerinin en sıkı fıkı olduğu bir dönemde bile Rusya ile Cumhuriyetin fabrika ayarlarını muhafaza ederek kuruluş hukukunu korudu.

Hem de bunu  'Tam Bağımsız Türkiye'  ilkesine sadık kalarak NATO konsepti içinde başardı.

Atlantik ve Avrasya güç mücadelesi halen tüm hızıyla devam ediyor YANLIŞ

Washington ve Londra merkezli Atlantikçi güç mücadelesi halen tüm hızıyla devam ediyor DOĞRU

Türkiye'de Atlantikçi partiler say say bitmez. Atlantikçilerde, Amerikancılar ve Avrupacılar olmak üzere ikiye ayrılır.

Avrupacılar da ikiye ayrılır  Berlin odaklı Londra odaklı. O nedenle bazı politikacılar İngiliz Ekolünden bazıları da Alman ekolündendir.

Avrasyacı kaç parti sayabilirsiniz? Sağdan sayın Vatan Partisi soldan sayın Vatan Partisi. Hatta öyleki tarih sahnesinden silinen Türkiye Komünist Partisi’nin türevleri dahi Avrasya çizgisinden uzak.

Türkiye'deki Atlantikçi yapılanma Washington ve Londra arasında med cezir yaşıyor. Sahadaki asker kökenli politik aktörlerin  NATO eğitimli olması ne kadar doğru ise Londra ile yollarının kesiştiği o kadar doğru.

Eğer Gül Babacan rotasının kraliçenin eteklerindeki dudak izini fark ettiyseniz İngiltere'nin Erdoğan’ı istemediği sonucunu çıkarabilirsiniz.

Bir ara Fehmi Koru Londra’da yıllar önce çekilmiş bazı  fotoğrafları paylaşmıştı. O fotoğrafları bulun inceleyin o zaman ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilir.

Londra bankerleri Erdoğan'ı kendi çıkarları açısından kullanışlı bulmuyor. A planları Erdoğan'ı sandığa gömmek. B planları alışageldik militarist darbe yöntemi.

Ancak bu darbe öyle tanklarla toplarla yapılacak sanıyorsanız şimdiden hayal kırıklığınız kutlu olsun.

A ve B Planlarının Erdoğan'a  Yansıması

Mahalli idareler seçimleri iktidar partisinin açık ara yenilgisini perçinledi. Erdoğan gibi deneyimli bir siyasetçinin bunu doğru okunmaması mümkün mü?

İngiliz aklı, Erdoğan’ın; partisinde ve hükümette değişikliğe gidebileceği öngörüsünden hareketle Erdoğan'ı bu değişikliğe zorlayacak fiziki şartları oluşturuyor.

Her şeyden önce seçim sonuçları de facto durum. İngilizler Davutoğlu ve Babacan'ı Erdoğan üzerinde baskılayarak, Erdoğan’ın değişikliğe gitmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Erdoğan'a sağdan soldan, asker kökenli bir politikacıyı, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı olarak atamasını  acaba kimler telkin ediyor olabilir?

Eğer bu sağlanırsa A planı  başarıyla tamamlanmıştır.  Gerisinin çorap söküğü gibi gelmesi işten bile değil. B planı ise çantada keklik.

Erdoğan'ın herhangi bir nedenle görevden çekilmesinin temini ile asker kökenli politikacı  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oluverir.

Adım Hıdır yazım budur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar