Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturacağı...
Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturacağı 'Güvenli Bölge', Suriye'deki ABD üslerini koruma altına mı alıyor?

11 Ağustos 2019 - 21:24

Pentagon, ABD-Türkiye görüşmelerinde NATO müttefiki Türkiye’nin meşru endişelerini giderme konusunda Suriye’nin kuzeydoğusunda sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerlemeler sağladığını açıkladığına göre, Pentagon nihayet Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlamış olmalı. 

Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması için Türkiye'de en kısa zamanda Müşterek Harekat Merkezi'nin kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Güvenli Bölge mutabakatı klasik ABD askeri diplomasisinin oyalama-boyalama taktiği. Daha önce de benzer süreç Mümbic'te yaşanmıştı.

Amerikalıların ağzı kulaklarında…

Nitekim, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo; "ABD ve Türkiye arasındaki görüşmelerin, Suriye’nin kuzeydoğusunda ortak güvenlik endişelerimizi gidermek adına, uzun soluklu bir güvenlik mekanizması oluşturma yolunda, önemli bir ilerleme sağlamasından memnunuz.

Güvenli bölge kurulması bölgede barış ve güvenliği sağlamada büyük bir adım olacak" diyor. Ankara ve Moskova, Soğuk Savaş döneminde birbirine yanlış yapmadı…

Türkiye, Suriye'de Rusya ile devam ettirdiği işbirliğini bırakmış değil. Soğuk Savaş döneminde bile Ankara - Moskova diyaloğu kesintiye uğramadı. 

CIA tezgahından geçmiş tatlı su solcularının “Morrison Süleyman”, sözde İslamcı çevrelerin “Mason Süleyman” dedikleri merkez sağ partisi Adalet Partisi’nin Genel Başkanı Süleyman Demirel hükümetleri döneminde, NATO üyesi Türkiye'nin Sovyet Rusya ile ticaret ve sanayi sektörlerinde gerçekleştirdiği işbirliğinin askeri sahada olmadığını mı sanıyorsunuz?

Türkiye, "Astana Süreci"nin kriterlerine sırt dönmedi…

Türkiye, Rusya ile Astana sürecinde başlattığı Suriye'deki işbirliğini rafa kaldırmadan ABD’li yetkililerle operasyon hazırlığını görüştü. Ancak çoğumuzun atladığı bir şey var.

O da Türk tarafının, bu görüşmenin ayrıntılarını Rus muhataplarına bildirmiş olması. 

Türkiye, Astana sürecine sadık.

Bunu zaten deklare etti. Ruslar’ın Suriye'de ABD askerinin bulunduğu üs bölgesine operasyon yapma şansı ve kararlılığı yok. 

Suriye ordusu, bırakın Suriye topraklarını işgal eden ABD askerleri ile savaşmayı, Rus uçaklarının hava desteği ile muhaliflerle güç-bela ancak baş edebiliyor. 

ABD bölgesine, Türkiye'den başka hiç bir güç askeri harekât yapamaz…

Ruslar da bu gerçeğin farkında.

O nedenle Türkiye'nin ABD ile görüşmesini ve Güvenli Bölge Mutabakatı’nı anlaşılabilir buluyor.

Türk Ordusu; Kore başta olmak üzere birçok sorunlu bölgede ABD ordusu ile birlikte görev yaptı.  Amerikalılar’ın, Türkler’e güveni tam. Ayrıca her iki ülke NATO üyesi.

Türkiye'nin askeri harekât planladığı bölgede konuşlu PYD/YPG unsurlarının Amerikalılarla flörtü Rusları ve Suriye rejimini rahatsız ediyor. ABD askerleri, Suriye'ye Rusya'dan önce terörist IŞİD grupları formatında sızdı…

Bunlarla baş edemeyen Suriye rejiminin çözümü; önce İran sonra Rusya askeri kuvvetlerini yardıma çağırmak oldu.

Sonra ABD; PKK/ PYD/YPG kontrolündeki bölgeye yerleşti.

Askeri havaalanları, üsler kurdu. Suriye'ye en son adım atan Türk ordusu. Deyim yerindeyse; “Bir geldi, pir geldi…

” 2014 yılından beri bölgedeki varlığını sürdüren ABD'nin 15 üssü bulunuyor.

3'ünün de inşası sürüyor.  ABD askeri Suriye'de ilk kez 27 Aralık 2015 tarihinde Ayn El Arab'a konuşlandı. 

Yaklaşık 200 asker, “danışman” sıfatıyla kente gönderildi.

Daha sonra askeri üsler arttı, sayı 15'e çıktı. Münbiç, Kamışlı, Tabka, Darbesiye, Rümeylan ve Ayn el Arap'da ABD'nin hava üssü bulunuyor.

Haseke'de ise ABD'nin radar üssü yer alıyor. Amerikan ordusu, bu noktalardan hem hava operasyonları düzenliyor, hem de karadan terör örgütü YPG'ye eğitim ve destek veriyor.

Amerikan üsleri, Türkiye sınırına yakın, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki bölgelerde yer alıyor. Şimdiye kadar ipe un seren Amerikalılar’ın bu sefer işi yokuşa sürmemelerinin nedenini hiç düşündünüz mü?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturacağı “Güvenli Bölge”, Suriye'deki ABD üslerini koruma altına mı alıyor? .

Ömür Çelikdönmez

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar