Sıtkı Aloğlu

Sıtkı Aloğlu

Sıtkı Aloğlu

NÖBETTEYİZ

13 Kasım 2017 - 21:47

 Şanlıurfa  binlerce yıl evvel kurulmuş bir tarihi kent, bölgede yaşayan halkı Hâkka inanmaya davet eden Peygamberler, kentte önemli olaylara damgasını vurmuş krallar, ilim ve bilim adamları, komutanlar, eski uygarlıkların mimari yapıları, akarsu dere ve mümbit arazileriyle büyük bir coğrafi yayılması olan toprak bütünlüğü ile tüm dünyanın gözünde yer alan kadim bir şehir ve bizde bu şehirde ecdatlarımızın hatıraları ile  yaşıyoruz.

 Şanlıurfa'da yaşayan bir ailenin ferdi olarak bu kadim ve eski şehirde yaşamanın bir mutluluk olması gerektiğini düşünüyorum. Bu tarihi şehri çeşitli nedenlerden terk edip giden birçok aile oldu fakat  bizler terk etmedik. Atalarımızda  yaşadı bu şehirde, babalarımızda, bizde yaşıyoruz. Kısmet olursa evlatlarımızda yaşayacak.

      

       Şimdi müsaade ederseniz,,. İdarecilerden, belediye başkanlarından talebimizi arz etmek istiyorum.

1960 lı yıllardan bu yana Şanlıurfa kent merkezi "Şehir Cellatları" tarafından çok kırılıp döküldü, adeta yağmalandı... Bir şehrin mimarisi düzgün ve halkın  kullanımına rahat bir hizmet verebilecek yapılar bütünlüğü taşıyorsa, o kentte yaşayan insanların sosyal hayatları huzur ve mutluluk içinde yürür, yok eğer siz kenti insanlar için işkence üreten bir yapılar  ve  karmaşık  yollar şehri haline dönüştürürseniz, orada toplum huzuru aramak büyük bir hayal olur.

    

    Bundan dolayı değerli idarecilerimiz artık bu şehrin tarihî görünümünü ve atalarımızın yaşadığı gezdiği yapıları bozmasınlar, biz atalarımızın izlerini ve işaretlerini takip ederek bu şehirde yaşamak istiyor ve bu şehirde ölmek istiyoruz.

       

        Yapılan birçok güzel çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz. Temennimiz kırıp dökmeden tarihi işaretleri bozmadan restorasyonların yapılmasıdır.

       Büyüyen nüfus hareketlerine uygun yeni semtler yeni yaşam mekânları mutlaka üretmek gerek fakat eski şehri lütfen daha dağıtmayalım, bozmayalım diyorum.

 

       Bu şehir peygamber şehri, Cedd-ül Enbiya şehri, "Lütfen bu tarihi şehri cellat olup kesmeyelim, tahrip etmeyelim,1960’dan bu yana “Şehir  Cellatları” tarafından yeteri kadar zaten katledildi. YETER Artık!!!" Cedd-ül Enbiya diyarı ve atalarımızın yaşadığı huzur veren bu kadim şehri lütfen daha fazla tahrip etmeyelim...

         Bir şehirde yaşayan  insanlar  mutlu ve huzur içinde ve medenice yaşamak ister, bizler göçüp gitmedik "NÖBETTEYİZ" ...

 

 

M.Sıtkı Aloğlu

UYGAD Güneydoğu ve Şanlıurfa Bölge Temsilcisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum