ŞEKER OLAYI NEDİR..
UĞUR BEYAZGÜL

UĞUR BEYAZGÜL

Uğur Beyazgül

ŞEKER OLAYI NEDİR..

08 Nisan 2018 - 15:57


Ülkemizde 33 şeker fabrikası var..bunun 8'i zaten özel,şimdi de kalan 25 fabrikadan 14'ü özelleşiyor..
Konu normal bir özelleştirme..Seka'nın,Telekomun, Tüpraşın özelleşmesi gibi..amaç verimliliğin artması bu fabrikaların teknolojilerini yenilenmesi ve dış rekabete açılması..

Bunların Nişasta bazlı şeker fabrikalarına dönüşmesi mümkün değil, hem teknolojileri farklı hemde nişasta bazlı fabrikalarına konulan kotalar belli..Nişasta bazlı fabrikaların adedi 5.. bunun yarısı devlete yarısı ise özel sektöre ait..bunlar bisküvi ve kola fabrikalarına yönelik üretim yapıyorlar..üretim miktarları ise tüm şeker üretiminin yüzde 5 ini geçemiyor..bu miktar önceleri yüzde 25 son aya kadar ise yüzde 10 idi..

Gelelim şeker pancarı konusuna, şeker pancarı için A, B, C diye kategoriler var..devletin her yıl alacağı şeker pancarı ve içeriye dönük üretim miktarı belli bu A kategorisi olarak belirlenmiş..fabrikalar bu şeker pancarını almak zorunda..B kategorisi yüzde 10 oranında afet gibi durumlarda ihtiyati stok miktarı..
C kategorisi ise ihracata yönelik olarak alınan ve bu üretimlerin ihracat şartı olan kısımları..

bu sistem Kemal derviş zamanında son halini almış, yasal olarak ta devam ediyor..Mevcut özel 8 fabrikanın uyduğu ve özelleştirilen 14 fabrikanın da uyacağı sistem..

Kılıçdaroğlu şeker vatandır diye..ortaya çıkıyor..Sonuç Telekom gibi olacak galiba..Telekomda vatanın sırları satılıyor diye ortaya çıktılar..sonuçta Türkcell,Avea,Vodafone gibi şirketler demode telekomu geride bıraktı...
Kılıçdaroğlu nun Vatan Ezandır..Vatan bayraktır..Vatan uğruna ölünen topraktır diyeceği günleri hasretle bekliyoruz..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar