ŞAHİNBEGZADE BOZAN BEG...
Yaşar Duru

Yaşar Duru

Yaşar Duru

ŞAHİNBEGZADE BOZAN BEG...

05 Mayıs 2018 - 21:43

Tanınması, bilinmesi, anlatılıp yazılması gereken bir kahraman...

Berazi Konfederasyonu ve Alaadin Aşireti Reislerindendir.

Suruç’ta kuva i milliye ofisini açan milli mücadele kahramanıdır,mücadelenin başından sonuna kadar fiilen çalışmıştır.

Fransızlara yardım gelmesini önlemek amacıyla tren hattının ve Fransız ikmal treninin tahribini kendi aşiret kuvvetleriyle birlikte gerçekleştirmiştir,bundan dolayı Fransız Birlikleri tarafından evleri ve köyleri yakılıp yıkılmıştır lakin Bozan bey bunun intikamını bütün Fransızlar ve onlara hizmet eden bazı aşiret ve kişilerden onları bölgede yok ederek almıştır.(Sajo isimli Fransız Birlikleri komutanını Lakabı Hırço bey olan kardeşi Mustafa bey öldürmüştür)

Bozan Bey, işgal devam ederken 4 Nisan 1920 de yapılan seçimde TBMM 1. dönem Urfa mebusluğuna seçilmiş, Fransızların tahliyesinden sonra da Gaziantep cephesine katılmıştır.

Gaziantep’in kurtuluşundan sonra Adana’nın kurtuluşundada önemli ve hayati emekler vermiştir.

Milli Mücadeledeki hizmetlerinden dolayı TBMM tarafından verilen yeşil şeritli 1689 sayılı İstiklâl Madalyası sahibidir.

1921 yılında Fransızlarla yapılan Ankara anlaşmasıyla aşiret ve topraklarının önemli kısmı Suriye tarafında kalınca ağabeyi Mustafa Bey ve ailesiyle oraya yerleşmiş, Cerablus ve Aynelarap(Kobani) mebusluklarında bulunmuşlardır.

ALLAH bizi Şanlı ve Kahraman Ecdadımıza layık eylesin İnşallah...

Not: Şahinbey Oğlu Bozan Bey ismini Urfa şehir merkezinde bazı kişiler İzol aşiret reisi Bozan ağa ile karıştırıp yanlış telafüz etmektedirler, bu yanlışı düzeltmekte fayda vardır.
Bozan Bey; Selçuklu hükümdarı Sultan Alaadin’in soyundan gelen Alaadin Aşiretinin Reisi ve aynı zamanda Berazi Konfederasyonun Reisidir, Ataları; Osmanlı Devleti zamanında bu bölgenin Uç Beyliği,Sancak beyliği ve Tarihteki Osmanlı Topraklarında tek Konfederasyon olan Berazi Konfederasyonun reisliği görevini üstlenmiş olan bir soya mensuptur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar