YEŞİLÇAM’IN YILDIZLARI ŞANLIURFA’DA ÇEVREYİ ANLATTI

YEŞİLÇAM’IN YILDIZLARI ŞANLIURFA’DA ÇEVREYİ ANLATTI

Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği “Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı” kapsamında düzenlenen söyleşide gençlerle buluştu. Yeşilçam'ın ünlü isimleri Hülya ...

01 Mayıs 2016 - 08:30

YEŞİLÇAM'IN YILDIZLARI ŞANLIURFA'DA ÇEVREYİ ANLATTIHülya Koçyiğit ve Ediz Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği “Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı” kapsamında düzenlenen söyleşide gençlerle buluştu. Yeşilçam’ın ünlü isimleri Hülya Koçyiğit ve Edin Hun, Gençlik ve Spor Bakanlığı Şanlıurfa İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Doğa ve Çevre Gönüllüğü Eğitimi Programı” kapsamında Şanlıurfa’da düzenlenen “Doğa ve Çevre Sevgisi” konulu söyleşiye katıldı. Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda düzenlenen programda üniversite öğrencileri ve gençlere hitap eden Koçyiğit, çevreyi ve doğayı anlamak için önce bakmak ve görmek arasındaki farkı hissetmek gerektiğini söyledi.
Koçyiğit: “İyi Ki Diyebilmeyi Zamanında Söyleyebilmek Çok Önemlidir” Program ile gençlerin çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlandığına işaret eden Koçyiğit, “Nefes almak iyi ki diyebilmektir. İyi ki diyebilmeyi zamanında söyleyebilmek çok önemlidir. İyi ki gittim. İyi ki aldım. İyi ki buradayım. İyi ki bu dostumla dostluk ediyorum diyebilmek mutluluk o dur aslında. Ben son yıllarda iyi kilerimi çoğaltmaya başladım çünkü doğayı hep sevdim, hep seviyorum, hep seveceğim. Doğaya hep saygılı oldum ve yeşillenmesi için çok çaba gösterdim. Birçok kampanyalarda birçok ağaçlar diktim. Evimin bahçesine çiçekler ve ağaçlar diktim ama son yıllarda en çok iyi ki dediğim şey evimin bahçesinin bir köşesine bostan yaptım. Kendim toprağı eşeliyorum, tohumları ekiyorum. Büyük bir heyecan ile onların yeşermesini bekliyorum. Onlar küçük küçük çıkmaya başladığı zaman müthiş keyif alıyorum” dedi. Hülya Koçyiğit söyleşi sırasında zaman zaman kendisinin oynadığı filmlerde çevre ile ilgili kesitleri izleyenler ile paylaştı. Hun, “Ediz Gelir, Hülya Gider Ama Çevre Devamlı Kalıcı” 1970’li yıllarda çevrenin önem kazandığını belirten Ediz Hun, “O güne kadar pek fazla dikkate alınmıyordu. İlk kez bir çevre toplantısı yapıldı ve 170 civarında ülke katıldı. 1980’li yılların ikinci yarısında çok önemli Birleşmiş Milletlerde ‘Sağlıklı Bir Çevre’ için bir rapor imzalandı. Onu imzalayan da Norveç’in ilk kadın Başbakanı Gro Harlem Brundtland. Brundtland raporu olarak tarihe geçmiştir. Artık çevrenin ağırlığı hissedilmeye başlanılmıştır. Ediz gelir, Hülya gider ama çevre devamlı kalıcı. Çevrenin korunması büyük önem taşıyor. Çevre yoksa yaşam yok. Dünya’da bütün bitki topluluklarını kaldıracak olursak insan ve diğer yaşamdaki varlıklar sadece 47 saat oksijene sahip olabiliyorlar. 47 saat sonra hayat bitiyor. Bitkiler bizim için en önemli kimyasal proses fotosentezi meydana getiriyorlar” dedi.Ediz Hun’a, üniversite öğrencisi tarafından yapılan Ediz Hun’un karakalem portre çalışması hediye edildi. Söyleşiyi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, de izledi.