Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsü son dakika YTÜ...

Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsü son dakika YTÜ gelişmesi! Yok artık

Yıldız Teknik Üniversitesi ile ilgili olarak son zamanlarda kampüsün taşınacağı ve bu yüzden fakültelerin boşaltığı iddiası gündeme gelmişti. Haberlerin gerçekliğini araştırarak bu haberimizde sizlere aktardık. Bütün detaylar haberimizde yer alıyor. Konu ile ilgili olarak detaylı bilgi haberimizde yer alıyor. Hemen okuyabilirsiniz.

14 Mayıs 2017 - 22:08

Türkiye'nin köklü üniversitelerinden bir tanesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi 1911 yılında Beşiktaş'ta kurulmuştur. Tarihten bu yana çok önemli isimlerinde eğitim gördüğü YTÜ, günümüze kadar çok önemli, mühendisler mezun etmiştir. Birçok mühendis ve mühendis adayı halen dünyaya faydası olan teknolojiler icat ederek ülkemizin değerini yükseltmektedir. Beşiktaş fakültesi tarihi olarak, konum olarak oldukça mükemmel bir yer olduğu gibi herkesin dilinde olan bir okuldur. Makine fakültesinden mimarlık fakültesine kadar her bina özenle tasarlanmıştır. Son zamanlarda kampüsün kapatıldığı, anahtarların teslim edildiği ve külliye için restorasyon çalışmalarının yapılacağı yazılıyordu. Bizzat kampüse gittim ve teker teker her yeri inceledim. Park tarafındaki girişin olduğu eski bina tamamen boşaltılmış. Mimarlık ve diğer fakültelerde eğitim devam ediyor. 

Recep Tayyip Erdoğan 21 Mayıs 2016 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nün Cumhurbaşkanlığı için kullanılacağını ve oradaki binanın Cumhurbaşkanlığı’na ait olacağını söylemişti. Erdoğan programda “Biz onların çıkmasını istiyoruz. Tamamen çıksınlar ve orası tamamıyla Cumhurbaşkanlığı’na ait bir yer haline gelsin. Ve orayı Cumhurbaşkanlığı İstanbul’da kendisi ayrıca değerlendirsin istiyoruz. Tarihi itibariyle de bu önemli” ifadelerini kullanmıştı. 


TEKRAR AYNI NUMARA ÇEVİRİLİYOR OLABİLİR: Davutpaşa Kışlası olarak kullanılan ve mülkiyeti 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne verilen Davutpaşa Kampüsü’ne 2000 yılının başından itibaren Yıldız Kampüsü’ndaki fakülteler taşınmaya başladı. Bugün hala Makine ve Mimarlık Fakültesi’ni barındıran Yıldız Kampüsü’nden en son İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015-2016 eğitim yılının başında restorasyon bahanesi ile taşınmıştı ve halen oradadır. Beşiktaş kampüsüne de dönmeyeceği bilinmektedir. Yıldız'lı öğrenciler bu tür oyunlara artık gelmeyecektir. Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsü kapatılıp, külliye olmayacak! 

Beşiktaş kampüsü eğitim yuvasıdır ve daima Yıldız'lara ait kalacaktır. 

ALANI KAPATIP KATLI OTOPARK YAPACAKLAR İDDİASI!

Birçok basın kuruluşu Mimarlık fakültesinin Dikim Evi'ne taşınacağını dile getirerek fakültenin hemen boşaltılması gerektiğini haberi yaparken bazıları da Makine fakültesinin Pendik ve Tuzla'ya taşınacağını dile getirdiler. Bizim edindiğimiz bilgilere göre fakültenin içerisinde bulunan Yıldız Bahçe'nin kapatılıp katlı otopark yapılacağı iddiası gündemi bomba gibi sarstı. Konumu ve mimarisi ile okulun içerisinde bulunan ve dışarıya da hizmet veren Yıldız Bahçe'nin katlı otopark yapılacağı iddiası tamamen asılsız çıktı. İlk gelen bilgilerde Mayıs ayı içerisinde Bahçe'nin de boşaltılması isteniyordu ama bu sürenin Eylül ayına kadar uzatıldığı gelen bilgiler arasındadır.

FAKÜLTELERDE EĞİTİM TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Bizzat kampüsün içerisine girerek taşınma olaylarına göz attık. Tarihi bazı binaların restorasyon için boşaltığını gördük fakat edindiğimiz bilgilere göre boşaltılan tarihi binaların restorasyon için boşaltığı ve herhangi bir taşınma olaylarının olmadığı görüldü. Ayrıca gelen bilgilere göre Beşiktaş kampüsünün tarihi bir yapısı olduğunu ve okul için büyük önem taşıdığı için kampüsünün kapatılıp 'külliye' olacağı haberlerinin ciddiye alınmaması gerektiği dile getirildi. Rektörlük konu ile ilgili olarak bir açıklama yapmazken gündeme gelen haberlerin gerçeği yansıtmadığı resmi kaynaklar tarafından doğrulandı. Öğrencilerin boş yere telaş yapmaması gerektiği söyleyelim çünkü Beşiktaş kampüsü Yıldız Teknik Üniversitesi'nin en çok tercih edilen bölümlerinden olan Makine, Mimarlık, Endüstri için eğitim yuvasıdır. Üniversitenin kampüsü kapatılıp, hiçbir bahane ile külliye yapılamaz.

Ortaya atılan iddialar şu şekildedir. 

- Beşiktaş kampüsü Kağıthane, Tuzla, Pendik, Beykoz'a taşınacak. 

- Mimarlık Dikim Evi'ne taşınacak

- Okul arazine katlı otopark yapılacak

- Gemi bölümü Tuzla'ya taşınacak

- Makine fakültesi için yer bulunamıyor

- İstanbul'da FETÖ'den kapatılan okullara Beşiktaş kampüsü sakinleri gidecek

- Pendik'te arazi kiralandı

Rektörlük yakın zamanda açıklama yapacaktır diye düşünüyoruz ama bu iddiaların asılsız olduğunun yanında gerçek olabileceği ihtimallerini de değerlendirmek gerekiyor. Konu ile ilgili olarak bölüm dekanlığından aldığımız bilgiye göre şuan böyle bir konu gündemde değil ama bu ilerleyen zamanlarda gündeme gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Yıldız Teknik'li kampüsüne sahip çık! Okuluna sahip çık.  Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından olan Yıldız'ın tanıtım filmi.. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..