Yılmaztekin : Milletin boynundaki boyundurukları , ayaklarındaki...

Yılmaztekin : Milletin boynundaki boyundurukları , ayaklarındaki prangaları alacağız...

Şanlıurfa Milletvekili Kemallettin Yılmaztekin Türkiye ve Şanlıurfa'da 16 nisan'da gerçekleşecek olan Refarandum sürecinde haber-sanliurfa.com okuyucularına neden EVET denmesi ve Muhalefet tarafından değişecek olan maddelerin halkı yanlış bilgilendirdikleri için bu maddeler hakkında detaylı ve net bir açıklama yaparak halkı bilgilendirdi.

18 Mart 2017 - 20:01 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 00:24

Şanlıurfa Milletvekili Kemallettin Yılmaztekin Türkiye ve Şanlıurfa'da 16 nisan'da gerçekleşecek olan Refarandum sürecinde haber-sanliurfa.com okuyucularına neden EVET denmesi ve Muhalefet tarafından değişecek olan maddelerin halkı yanlış bilgilendirdikleri için bu maddeler hakkında detaylı ve net bir açıklama yaparak halkı bilgilendirdi.

Yılmaztekin yaptığı açıklamada ;  Bilindiği üzere bir halk oylaması sürecimiz başladı.

16 Nisan Allahın izniyle temennimiz duamız yüksek bir oy oranıyla halkımızın Evet yönünden oy kullanıp, milletimizin hak ettiği yıllardan beri özlem duyduğumuz bu anayasa teklifi degişikliğine onay vererek, hakikaten milletin boynundaki boyundurukları  , ayaklarındaki prangaları alarak yeni yüzyılda bu milletin hak ettiği bu hasır medeniyetler ulaşmasını sağlayacak önemli değişiklikler önemli bir yapılanma yeni bir diriliş, yeni bir yükseliş, yeni bir uyanış  manasında olacak degişiklikler gençleri genç olarak ,yaşlılarımızı yaşlı olarak ,ihtiyarlarımızı akil insan olarak hak ettikleri toplum içerisinde degeri bulacakları bu deger içerisinde Türkiye'nin dediğimiz gibi biraz önce vurguladığımız gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşacağı bir ortamı taahhüt ediyoruz.

Ama Rabbim nasip edecek inşallah,rabbim bu vuslatı bizlere nasip edecek inşallah buna gönülden inanıyoruz ,buna gönülden kaniyiz emeklerimiz boşuna çıkmayacak inşallah bu sultan Abdülhamithanın özlemiydi ,merhum Menderes beyin özlemiydi , bu merhum Turgut Özal'ın özlemiydi ,Merhum Alparslan Türkeş'in özlemiydi , Merhum Necmettin Erbakan'ın , Şehit Muhsin Yazıcıoğlunun , mazlum milletlerin bu önder millet üzerinden tahalüdür, bu açıdan bizlerin tahalüdür, bizlerin özlemidir ve bizim başımızdaki kurucu  genel başkanımız ,liderimiz ve partimizin mevcuttada lideri ve cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tahalüdür bu oluşması temennisi ile rabbimden niyaz ve talep ediyorum

 

 Cumhurbaşkanı istediğinde meclis’i fesh edecek mi? 


Mevcut düzenlemede 7 haziran seçimlerinde yaşadığımız gibi parlementer sistemde meclisi seçime götürme hükümet kurulamadığı taktirde belli süreler dahilinde  meclisi seçime götürmek gibi bir yetkisi varken cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde meclisi fes etme yetkisi olarak algılanamayacak , hukuken böyle tarif edilmeyecek esasında kendi mevcutiyetinide ortadadan kaldıracak sona erdirecek bir söz konusu yani fesih söz konusu değil kesinlikle buna kara verecek cumhurbaşkanı aslında kendisininde dönem süresinin bitmesine sebebiyet verecek  ve kendisiyle beraber hükümetinde , kurduğu kabilesininde ,milletvekilerinde seçime gitmesi gibi bir karar almış olacak bunu teknik manada fesih olarak değerlendiremeyiz fesihi parlementer sistemde aramak lazım bu 7 haziran sonraki seçimde yaşandı. Bu tamamen kötü niyetli algı operasyonu oluşmak peşinde olan insanların toplumuzun .milletimizin kafasını karıştırmayı yönelik çalışma ve çabalarıdır bu noktada esasında  şuradan bile şunu rahatlıkla anlaya biliriz mevcut sistemde cumhurbaşkanı  tamamen yetkili ve sorumsuz tam bir tek vatana ihanet denilen ceza kanunundada kanun yapılmamış  somut bir iddadan yargılana biliyor onun dışında cumhurbaşkanı hiç bir şekilde yargılanması söz konusu bile değil ama mevcut sistemde cumhurbaşkanı her halikarda yaptığı her iş ve eylemden dolayı yargılabiliyor. Bu ble bizim hukuki sürece doğru yürüdüğümüzün açık bir delilidir

 

Sizce anayasa değişikliğiyle ilgili bir algı operasyonu mu  yürütülüyor. Açıklar mısınız?


Şimdi Türkiye'de Yıllardır özellikle  14 Ağustos 2001 de bu haraket kuruldu 3 Kasım 2002'de iktidara geldi. Yaklaşık olarak 14 buçuk senedir 15 senedir elhamdülilah iktidardayız ama yaşamadığımız olumsuz bir süreç kalmadı bunuda yapanlar algı süreçlerini yürüten toplum mühendisleri arkasında çeşitli güçler var. Avrupa var, Amerika var , İsrail var ve başka güçler var. Açam Türkiye'yi eskiden istedikleri gibi,eskiden yaptıkları gibi tekrardan dizayn etmek dinamikleriyle oynamak  bu millete iktidar hakkı tanımamak. Esasında iktidarın sahip olması gereken millete nefes aldırmamak Tabii Ak Parti bunlara her zaman her gelinen süreçte önümüze çıkartılan süreçte elinin tersiyle iterek söz ve karar milletindir diyerek hep bu süreçleri Allah'ın izniyle bozguna uğrattı, bu süreçleri gündemden kaldırdı.


Sizce; Cumhuriyet rejimi mi değişiyor. Neden .


Şimdi şöyle söylim  Cumhuriyet hepimizin ortak değeri,Cumhuriyet bu ülkenin ortak değeri bizim milletle el elle bir arada oluşturduğu mukaddes bir değerdir Cumhuriyet. Halkın yönetimidir Adalet ve Kalkınma partisi meşrutiyetini cumhuriyetinden alan bir siyasi partidir. Cumhuriyetin aleyhine bir iş ve eylemde bulunulması zaten söz konusu olmaz işte bu algı peşinde olan, algı mühendislerinin içerideki iş birlikçiler dışardaki emir veren ağa babalarının talimatı doğrutulsunda ortaya atılmış tamamen yalan ve iftiraya dayalı iddiadır. Bu noktada ortak değerimiz olan bindiğimiz dalı kesmek olan manasına gelecek olan Cumhuriyeti hedef almak gibi bir durum söz konusu değildir. Bu doğrultuda halmızın ve milletimizin bilmesi gereken bizim algı gibi hakikatten farklı bir duruma değil hakikate itibar etme noktasında bu iddaların hepsi soyut mesnesz olduğunu vurgulamak istiyorum.


Ola ki vatana ihanet suçu işleyen bir Cumhurbaşkanı oldu. Bu durumda Cumhurbaşkanı yargılanabilecek mi?
Şunu anlatayım size mevcut parlementer sistemde bu söz konusu şu ana kadar hukukçuyum Türk ceza kanununda vatana ihanet suçu gibi tibi söz konusu değil onu söylim. böyle bir suç tipi olamayan bir ortamda  yargılanma zaten söz konusu değil Daha önceki parlementer sistemde bu husus söz konusu ama mevcut sistemde değişecek Cumhurbaşkanlığı sisteminde cumhurbaşkanının yetkilerini azaltıyorsun, sorumluluğunu arttırıyorsun.Daha fazla sebebten yargılanmasına ortam ve hukuki zemin ayarlıyorsun bu mesnetsiz  bir iddadır. milletimiz bu husustan safiraz etmesi gerekmektedir.


Bir diğer merak edilen soru; bakanlıkların, anayasa mahkemelerinin, Yargıtay üyeleri gibi atamaları Cumhurbaşkanı mı yapacak.


Şunu söylim Mevcut durum zaten Cumhurbaşkanı tarafından atanan üye sayısı daha fazla, biz burada mesela HSKY 'ya atanacak üye noktasında kurul 7 den fazla yanlış değilsem şuan rakamlar önümde değil meclis tarafından atanıyor 1i adalet bakanlığı  1i adalet bakanlığı müşteşarı toplam sayı 13  dört tanesi Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor çoğunluk ,güç ,yetkide  temsil alanı meclisteydi yani buda tamamen bir algı oyunu yalanın daniskasıdır.


Neden milletvekili yaş sınırı 18 indiriliyor? 


Şimdi Malumunuz olduğu üzere Urfa'da Urfa milletvekilleri arasında en genç milletveki olarak bizim bulunmamız Rabbimin bir lütfu oldu elhamdillah Urfa'ya bu yaşta hizmet edebilmek herkese nasip olmaz bize nasip oldu. bunun hakkını vermeye çalışıyoruz,her ortamda bunu dillendiriyoruz Urfa iin gerekenin yapılaması noktasında seferberlik ilan edilmişçesine mücadele ediyoruz. Buna halkımız ,milletimiz şahittir. Buna siz basın mensupları şahittir. hepsinden önemlisi buna Allah şahittir. 


Şimdi 18 yaş meselesi seçen adamın seçilememesi gibi bir tezat söz konusu adama seçme yetki veriyorsun ama seçile bilme yetkisinde ona güvenmiyorsun 18 yaşında seçmeyi bilen adamın 18 yaşında seçile bilme kabileyetine sahip olmadığını düşünmek esasında onu küçümsemektir Fatih Sultan Mehmet hanın 21 yaşında İstanbul'u fethet ettiğini bilen bir toplum onun dışında 18 yaşında nice başarılara imza atmış bir gençliğin bulnuduğu dinamik bir toplumun bulunduğu yaklaşık olarak 80 milyon bir nufusumuz var bir çok avrupa ülklerinden daha fazla genç nufusumuz var. bu genç nufusun bir kere bir iddial kazandırması lazım bu insana bizim devlet olarak ,millet olarak bunu anayasa güvence altına alarak ,anayasaya koyarak renc ederek bunu anayasada biz gençlerimize güveniyoruz. Nasıl seçmeye kabiliyeti istidadı mevcut ise  bu şahıs kardeşimiz bu ülkeyi yönetebilme kabiliyetinede sahip yönetilebilecek kadrolar arasında yerini almalı bilmiledir düşündüğümüz için 18 yaş mevcuhunu anayasaya ve anayasa güvence altına alarak renc etmiş bulunmaktayız.


Burada bizim esas sebebimiz  gençlerimize güvenimizdir. Bu milleti ,bu devleti,bu hükümetleri yönetecek olan genç nesillere ufuk belirlemekti. bundada hamd olsun olumlu tepkiler alıyoruz. Milletimizin çoğu bu noktada hakikaten bu çok olumlu bir değişiklik bu noktada bize desteğimiz tamdır diyede  olumlu yansımarınıda alıyoruz hamd olsun

 

600 milletvekili sizce gerekli mi?


Tabii  Şöyleki hatırlasanız daha önceki süreçte 400 milletvekilidi 1987'de yapılan anayasa değişikliği ile 450'ye çıkartıldı 1995 yılında yapılan değişiklilkle 550 milletvekili sayısı belirlendi buna göre anayasa değişikliği yapıldı. Bu değişiklikte şu hesap edildi, 1980 li yıllarda Türkiye'nin nufusu 50-60 milyon dolayındaydı ki şimdiki Türkiye'nin nufusu 80 milyon şuan 550 millet vekilimiz varken bizim parlmenter başına düşen 143 bin nufus var.Temsil açısından hakikaten eksik temsil söz konusu bir ara bayburt ilimiz bir vekile  düştü koskocaman bir il bir milletvekili ile temsil edilmek zorunda kaldı. Bu 550 sayısından dolayı.


Mesala Ben size dünyadan örnek vereyim Almanya'da şuanda 667 milletvekili var  nufusları bizden daha az 123 bin şiye tevakül ediyor 1 milletvekili Holanda'da 75 bin kişiye İspanya'da 616 milletvekili var 75 bin ikşiye tevakül ediyor , İtalya'da 950 milletvekili var  63bin kişiye tavakül ediyor. Temsil oranının bir milletvekilinin ne kadar temsil edecegi sayı ne kadar düşerse o kadar daha verimli çalışma oluşacagından bunun bir ihtiyaç olarak eksik temsili önlemek milletimizin hak ettiği gerçek temsili kendi meclisinde buluna bilmesi için bu sayının 50 çıkarılması 50 kişi daha artırılarak 600 e çıkarılması lazımdı bu açıdan bu değişiklik düşünüldü esasında 600 ile mevcut Avrupa örneklerinde bizim için yeterli değil. ama bu süreçte 600 tane daha yeterli olduğu düşünüldü. Yeterli olmadığını bile bile 600 çıkaralması bilyorsunuz ben komisyon sürecindede anayasa komisyon sürecindede esasındada bu işin mutfağında bulundum. Bu değişikliği değişiklik teklifini hepsini takip ettik birebir savunduk,
Ve mücadelesini verdik genel kuruldada bu mücadaleyi verdik ve şuan halk oylamasıyla milletimize sunduk. Bu gerekli bir değişiklikti eksik bir temsilin olmaması açısından, zorunlu bir değişiklikti yetmemesine rağmen bu aşamada düşünerek 600 sayısını belirledik.


Kullanacağınız oyu seçmenlerinizle paylaşır mısınız?


Biz başından beri,her zaman söylediğimiz gibi EVET bizim iddalimiz ,EVET bizim hedefimiz , her zman dediğimiz gibi milletimiz için, devletimiz için bizden umut bekleyen insanlar için ,merhum  Sultan Abdulhamithan için , ejdadımız için ,merhum Menderes için , merhum Erbakan hoca için , merhum Alparslan Türkeş için , merhum Muhsin Yazıcıoğlu için ve bizim hali cenap milletimiz için , milletimizin selameti için ,devletimizin varlığı ,birliği ve tekliği için  bayrağımızın göklerde dalgalanması için , tek millet vurgusunu yapabilmek için tek millet olduğumuzu tekrardan dünyaya ispat etmek için tek ülke için yani bu noktada Türkiye' de çeşitli etnik gruplar olsada çeşitli milletlerden ama milletimiz tektir bizim. bu noktada sayın Cumhurbaşkanımız sayın Başkanımızın dediği gibi her zamanda dediğimiz gibi tabiki EVET diyoruz.

Kaynak: haber-Sanliurfa/Abdullah Cengiz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..