Ziraat Bankası’nın Siverekli Esnaf ve Çiftçilere Kredi...

Ziraat Bankası’nın Siverekli Esnaf ve Çiftçilere Kredi Vermedi

Şanlıurfa Siverek Ziraat Bankası'nın Siverekli esnaf ve çiftçilere kredi vermediği, kredi için de şehir dışından gayri menkul ipotek istediği iddiası MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip ...

21 Şubat 2015 - 11:41

destekleme1Şanlıurfa Siverek Ziraat Bankası’nın Siverekli esnaf ve çiftçilere kredi vermediği, kredi için de şehir dışından gayri menkul ipotek istediği iddiası MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi şeklinde Meclis’e taşındı. Soru önergesinde Edip Semih Yalçın, Siverek Ziraat Bankası’nın yaklaşık 7-8 yıl önce bir memuru tarafından yapılan usulsüzlükler nedeniyle çiftçilere, esnaflara özel şirketlere kredi vermediği ancak Siverek dışındaki diğer illerden ipotek vermek kaydıyla kredi kullandırdıkları; gerekçe olarak da Siverek içinden aldıkları ipotekli yerlerin satışında sıkıntı yaşadıklarını beyan ettikleri söylenmektedir. Bu durum Siverek’te yaşayan çiftçinin, esnafın ve faaliyet gösteren özel şirketlerin önünün kesmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın bu tutumu Siverek ilçemize yatırım yapmak isteyen girişimci firmaların güvenini olumsuz etkilemektedir.” denildi. Yalçın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları yöneltti: Siverek Ziraat Bankası’nın 7-8 yıldır Siverek’teki esnafa, çiftçiye özel şirketlere kredi vermediği doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?
7-8 yıl önce yaşandığı söylenen usulsüzlük hangi boyuttadır? Ondan sonra kredi verilmemesinin yaşanan usulsüzlükle bağlantısı var mıdır? Varsa ne gibi bir bağlantıdır?
Siverek sınırları içersinden gösterilen ipoteğin bankanızca kabul edilmediği, farklı illerden gösterilen ipoteğin kabul edildiği doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?
Siverek ilçesindeki diğer bankalarda da böyle bir uygulama var mıdır? Varsa gerekçeleri nelerdir?
Türkiye genelindeki Ziraat Bankaları veya diğer bankalarda böyle bir uygulama var mıdır? Varsa il ve ilçe bazında dökümü nasıldır?
Siverek içinden ipotek kabul etmeme sebebinin satışında sıkıntı yaşandığı gerekçesinin sunulduğu doğru mudur? Doğru ise bunu nasıl açıklarsınız?
Siverek halkının yaşadığı bu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yapmayı düşündüğünüz bir çalışma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?